85 De grote kamer aan het einde van de lange gang staat op de plattegrond aangegeven als „Chambre a Coucher Dan volgen een „Cabinet de Toilette", een „Alcove pour l'aide de camp", een „Cabinet", een „premier Salon", een „second Salon", en tenslotte de „salon pour la Musique", de muziekzaal, het uitgangspunt van onze rondtocht door het huis. Het is verleidelijk hieruit te concluderen dat zich aan de voorzijde van de zijvleugel het appartement bevond van de hoofdbewoner, Henry Hope, bestaande uit een slaapkamer, een kleedkamer, een vertrekje voor de kamenier, een werkkamer en een salon. De vertrekken aan de tuinkant vormen bij Goetghebuer een apparte ment met twee slaapkamers. Waren deze misschien bestemd voor Hope's naaste relaties, het echtpaar John Williams Hope en Ann Goddard? De bel-étage vertoont overigens een plattegrond die beantwoordt aan de eisen van het neo-klassicisme. De vertrekken zijn geometrisch van vorm: rechthoekig, vierkant en achthoekig. De muziekzaal is zowel bij Goetghebuer als op latere plattegron den uit de 19de eeuw een cirkel in een vierkant. De zalen in de hoofdvleugel vormen een ononderbroken reeks. Vanuit de dienstruimten beneden waren de vertrekken op de bel étage bereikbaar via een aantal smalle diensttrappen. De huisbe dienden woonden, zoals nu nog is te zien aan de vele sombere kamertjes, op de tweede verdieping, die ook de nodige bergruimte bood. Maar het wordt tijd voor een wandeling over het grondgebied van „Welgelegen". De bezitting die door Henry Hope in 1769 was aangekocht, be stond van oudsher uit een groot aantal huizen en tuinen. Een inventaris uit de Napoleontische tijd maakt voorts nog melding van paardestallen en „Logementen" voor „knegts en een ijskel der en orangerie in het park. De tuin strekte zich uit tussen de huidige Baan, Dreef, Paviljoenslaan, en Kleine Houtweg. Er ston den beelden in de tuin, maar waarschijnlijk niet de loden afgiet sels van klassieke beelden die men er nu vindt: wel de stenen Euterpe, de muze van de dichtkunst. De loden beelden, die be schilderd moeten zijn geweest, zijn gesigneerd door de bronsgieter Francesco Righetti (1738-1819) uit Rome, medewerker van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 87