88 beroemde Italiaanse beeldhouwer Canova. Vrijwel zeker waren dit de „statues d'après l'antique", die volgens Goetghebuer de hal sierden. Het huis van Hope grensde aan twee kanten aan de openbare weg. De voorzijde werd door de basse cour en het fraaie ijzeren hek van de weg gescheiden, maar was toch niet erg beschermd tegen nieuwsgierige blikken. En dat „Welgelegen" een bezienswaardig heid was, blijkt uit afbeeldingen uit die tijd, zoals de gravure van Haldenwang, waarop vele langs-drentelende en wijzende figuren te zien zijn. Om zich aan de voorkant van een mooi uitzicht te verzekeren, had Hope op zijn kosten een gedeelte van de Haar lemmerhout laten verplanten tot wat de Mercurius een „groot Engelsch Bosch" noemt. Van deze aanleg in romantische Engelse landschapsstijl resteert nog de open plek in de Hout voor het huis. Welke indruk „Welgelegen" maakte op tijdgenoten, valt te lezen in „Hollands Arkadia", geschreven door de Haarlemmer A. Loosjes. Het boek kwam uit in 1804, toen het huis nog in het bezit was van de Hopes. Loosjes laat een gezelschap door Haar lem's dreven wandelen. Gezellig keuvelend belandt men via de Haarlemmerhout bij „Welgelegen". Een van Loosjes' wandelaars zegt: „men kan niet ontkennen of dat landhuis, in een Italiaan- schen smaak gebouwd, maakt van hier gezien eene schoone en trotse vertoning. Sommige Bouwkundigen hebben zeker aanmer kingen op hetzelve, die meer of minder gegrond zijn, maar bij den eerstchen opslag, en die geldt bij mij boven alle naawbereekende en fijngeplozen aanmerkingen, baart het bij allen een' zeer diepen indruk Het lijdt geen twijfel of op „Welgelegen" zijn de nodige nauwbe- rekende en fijngeplozen aanmerkingen gemaakt. Vooral de facade beantwoordde niet aan de eisen van de architectuur-theoretici van die tijd. De middenpartij van front toont dubbele Dorische en Ionische zuilen. Een gevel diende te zijn opgetrokken in de „ko lossale" orde, dat wil zeggen met zuilen over de hele lengte. De belangrijkste bouwmeesters van de Republiek in de tweede helft van de 18de eeuw, Husly, Leendert Viervant, en Van der Hart hielden zich nauwgezet aan deze regel. Maar Loosjes' gezelschap is nog niet uitgepraat over het huis, en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 90