89 de opmerkingen die men maakt zijn belangrijk voor een beter begrip van „Welgelegen". Heel wat mensen bijvoorbeeld, hebben gechoqueerd gelachen om het beeld van de naakte man met de twee jongensfiguren op het voorplein. Deze beeldengroep wordt door Haarlemmers wel „de man met de vallende jongens" ge noemd. Een van Loosjes' wandelaars weet wat het beeld voorstelt: ,,'t is Laokoön met slangen worstelende, een afgietsel naar een antiek, waarom het hier zeker een plaats gekregen heeft, Het in Rome ontdekte beeld van de ongelukkige priester van Apollo en zijn twee zoons in de wurgende greep van de slangen gold in de 18de eeuw als het absolute topstuk van de klassieke beeldhouw kunst. Menige kunstverzamelaar bezat een afgietsel van de „Lao koön", en stelde dit op een in het oog vallende plaats op. Loosjes vertelt ook, dat de twee beelden in de facade van het huis de „Beschouwing" en de „Kunstbeoefening voorstellen. Goetghe- buer geeft als uitleg „la Méditation' en „la Contemplation de overdenking en de beschouwing. Het belang van deze beelden moet men niet onderschatten, want ze werden vervaardigd door G.L. Godecharle, (1750-1835) een vooraanstaande Zuidnederlandse kunstenaar, die onder andere de beelden maakte voor het paleis van Laeken bij Brussel. Ook de kindergroepen op de hoek-paviljoens zijn volgens Goetghebuer vervaardigd door Godecharle. Ze stellen, zoals te zien is aan hun attributen, de dichtkunst, de muziek, de beeldhouwkunst, en de schilderkunst voor. De reliëfs in de facade hebben eveneens een betekenis. Loosjes zegt ervan dat het zinnebeelden der „Kunsten en „Koophandel" zijn. In de Mercurius tenslotte valt te lezen, dat in het fronton boven de middenpartij van de hoofdgevel het wapen van de bouwheer was aangebracht. „Welgelegen" was een huis aan de kunsten gewijd en Henry Hope heeft alles in het werk gesteld om dat duidelijk te maken aan ieder die hier langs kwam. En hij schroomde niet om daarbij de aandacht op zichzelf te vestigen, als stichter van dit schoons. „Welgelegen" mocht dan niet aan de regels van de architectuur in die dagen beantwoorden, de architect voorzag het huis wel van de nieuwste buitenlandse snufjes, die in de Republiek nog weinig

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 91