90 werden toegepast. Een echte noviteit waren de grote „Franse" ramen, die naar binnen draaien en verdeeld zijn in grotere ruiten dan tot nu toe gebruikelijk was. De ouderwetse „Engelse" ramen waren schuiframen met een kleine roedenverdeling. „Welgelegen" is tevens een van de eerste bouwwerken in de Republiek die helemaal werden voorzien van een pleisterlaag. De Mercurius ver meldt deze bijzonderheid met nadruk: „Voorts is het geheele Ge bouw, dat in alle deelen deszelfs aanlegger eere aandoet, en zynen naam vereeuwigen zal, uit gebakkene steen opgemetseld en met kalk gepleisterd, waar door 't het aanzien heeft, als of het uit witte steen uitgehouwen ware;" De vraag wie de architect is geweest van een van de meest imponerende bouwwerken uit de laatste dagen van de Republiek der Verenigde Nederlanden, had door de Stuers en Gonnet in 1881 beantwoord kunnen worden met behulp van het boek, dat op deze rondgang door „Welgelegen" zo'n goe de gids is gebleken. P.J. Goetghebuer geeft in zijn „Choix des Monumens, Edifices et Maisons Les plus remarquables Du Royaume des Pays-Bas" niet alleen gedienstig een plattegrond en allerlei details, maar hij noemt ook namen: „M. Dubois, architecte a Ternronde eut la direction de eet ouvrage". De architect Dubois uit Dendermonde had de leiding over de uitvoering van de bouw van „Welgelegen". En bij de plattegrond van het huis staat: „Plan du Pavilion de Harlem, situé a un quart de lieu de cette ville, bati vers 1790, d'après les dessins de M. Triquetti, a cette époque Consul de la Cour de Sardaigne a La Haye". Triquetti, in die tijd consul van Sardinië, maakte de tekeningen voor het huis. Het studieuze nageslacht, dat het boek van Goetghebuer wél in handen kreeg nam deze namen vervolgens dankbaar over. Men kan echter ook twijfelen aan de juistheid van deze gegevens. E.H. ter Kuile schuift Goetghebuer terzijde in een recente publicatie in het Bulletin KNOB. Hij schrijft het ontwerp van „Welgelegen" toe aan de Noordnederlandse bouwmeester Leendert Viervant. Wat Goetghebuer meedeelt, is op het eerste gezicht niet erg bevre digend. Jean-Baptiste Dubois (1762-1855) was een onbekende Zuidnederlandse architect, en Triquetti was helemaal geen archi tect, maar diplomaat. We kunnen het tweetal afschrijven, of pro-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 92