91 beren iets meer over hen aan de weet te komen. Om met Dubois te beginnen: dat Henry Hope een Zuid-Nederlander betrok bij de bouw van zijn huis is niet zo vreemd. Maar weinig Noordneder landse architecten kwamen in aanmerking, en het is de vraag of zij aan de voor hen waarschijnlijk ongewone wensen van Hope wilden voldoen. In de Zuidelijke Nederlanden waren meer archi tecten met geavanceerde ideeën. Het modieuze neo-klassicisme had hier, door de banden met Oostenrijk en het contact met Frankrijk, veel meer dan in de Republiek opgang gemaakt. Toen Dubois begon met zijn werk voor Hope was hij nog heel jong 23 jaar maar wat hij te bieden had was goed. Jean-Baptiste Dubois werd opgeleid aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen. Volgens gegevens uit het archief van de Academie was hij in 1777 een volwaardig architect en beeldhou wer. In 1796 werd hij leraar aan de Antwerpse Academie, en in 1804 lid van het bestuur. Dubois was ongetwijfeld een „veelbelo vende" jongeman, en zal om die reden ook door Henry Hope zijn aangetrokken voor de uitvoering van zijn project. Volgens Goetg- hebuer was Dubois de architect van het kasteel van Waasmunster in Vlaanderen. De bouw van dit nog bestaande kasteel had welis waar lang na die van „Welgelegen" plaats, omstreeks 18 13, maar bij vergelijking blijken er elementen van overeenkomst tussen bei de bouwwerken. Het zou te ver voeren deze hier te geven. Dat Dubois „Welgelegen" goed moet hebben gekend, lijdt echter geen twijfel. Zoals eerder vermeld werd, was nog een Zuid-Nederlander be trokken bij „Welgelegen": de beeldhouwer Godecharle; ook dit is niet verwonderlijk, want in de Republiek waren maar weinig goe de beeldhouwers te vinden. De jaren dat Triquetti consul was, overigens niet in Den Haag maar in Amsterdam, lopen min of meer parallel met die van de bouw van „Welgelegen". Hij werd bij Resolutie van de Staten- Generaal aangesteld in 1776, en in 1789 „op deszelfs verzoek gedimiteert", hetgeen wil zeggen dat hij zijn funktie vrijwillig neerlegde. En in 1789 naderde „Welgelegen" zijn voltooiing. Henry Hope en Triquetti moeten elkaar hebben gekend via han delscontacten. Triquetti staat te boek als „consul de marine" en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 93