92 de firma Hope Co bezat eigen schepen. Er is nog een heel alledaagse reden voor hun contact: Triquetti en Hope waren bijna buren op de Keizersgracht. Het adres van Hope was, zo staat in diverse Amsterdamse „Heerenboekjes", uit deze tijd, de firma Hope Co, Keizersgracht „bij het Moolenpadt". Het „Heeren boekje" van 1782 vermeldt, dat „De Heer N. Treketty", consul van Sardinië, woont op de Keizersgracht, „over het Moolenpadt". Triquetti en Hope blijken ook banden met Engeland gemeen te hebben. De consul van Sardinië was volgens een artikel van F. van Lennep in „Amstelodamum" van februari 1966 betrokken bij overigens mislukte vredesonderhandelingen tussen de Engelse re gering en de stad Amsterdam. Deze pogingen vonden plaats in 1781 en 1782, tijdens de Vierde Engelse Oorlog. Hope toonde zich een voorstander van een goede verstandhouding met Enge land. In de jaren die voorafgaan aan de bouw van „Welgelegen", waren er dus heel wat aanleidingen tot contact tussen Hope en Triquetti. Over de manier waarop de tekeningen voor „Welgelegen" tot stand zijn gekomen kan men alleen maar speculeren. Triquetti heeft wellicht een schetsmatig ontwerp gemaakt, dat later door Dubois, die wél architect was, is uitgewerkt tot volwaardige bouwplannen. Dat leken uit liefhebberij ontwerpen maken, is in de 18de eeuw overigens geen ongebruikelijke zaak. In de omgeving van Turijn, waar Triquetti vandaan kwam, zijn op deze wijze veel imposante villa's tot stand gekomen. Om weer op Goetghebuer terug te komen: J.B. Dubois en G.L. Godecharle waren in 1827, toen de Franse editie van zijn boek verscheen, nog in leven, en ze staan bovendien bij de lijst van intekenaren. Zij hebben ongetwijfeld Goetghebuer de gegevens en de plattegrond van „Welgelegen" verschaft en hun informatie blijkt op de meeste punten juist. Er lijkt weinig reden meer tot twijfel aan wat Goetghebuer heeft opgetekend. Over het „Itali aanse" en „uitheemse" karakter van „Welgelegen" zijn alle 19de-eeuwse publicaties het eens. Al was de bouwgeschiedenis van het huis lange tijd vergeten, men bleef „Welgelegen", de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 94