93 co-productie van een Anglo-Amerikaan, een Italiaan, en een Zuid- Nederlander, herkennen als een vreemde eend in de bijt. Hope, die zijn pro-Engelse gezindheid nooit had verborgen, ver trok toen in 1794 de Franse troepen de Republiek dreigden bin nen te trekken met het gezin van John Williams Hope en zijn kunstverzameling naar Engeland. De familie vestigde zich in een groot huis in de deftige Londense Harleystreet. Henry Hope stierf in 1811. Na de dood van zijn protégé John Williams Hope, ging de firma Hope Co in andere handen over: alleen haar naam bleef voortbestaan. Dat was het einde van het imperium van Hen ry Hope. Het huis „Welgelegen" moet hem ook in Engeland hebben bezig gehouden. Hope liet zich met zijn zuster, Ann Goddard, John Williams Hope en hun kinderen, in 1802 schilderen door Benja min West. Achter Henry Hope staat een maquette van „Welgele gen". Dat hij de moeite nam de maquette naar Engeland te ver voeren, bewijst wel dat het huis in de Haarlemmerhout hem zeer dierbaar was. In 1807 droeg Henry Hope de bezitting „Welgelegen" over aan John Williams Hope. Deze verkocht haar in 1808, naar het schijnt na lange aarzeling, aan Lodewijk Napoleon, koning van Holland, en broer van de Franse keizer. Daarmee werd de band tussen de familie Hope en „Welgelegen" voorgoed verbroken. Lodewijk Napoleon, die in 1806 de regering over het nieuwbak ken Koninkrijk Holland aanvaardde, kreeg de beschikking over het Amsterdamse stadhuis op de Dam als paleis. Daarbij nam hij de voormalige stadhouderlijke buitenverblijven Huis ten Bosch, Het Loo en Soestdijk in gebruik. Waarom wilde de koning tot iedere prijs hij betaalde liefst f. 300.000 voor het huis „Welgelegen" kopen van een onwillige John Williams Hope? De Haarlemmer Vincent Loosjes, die in 1888 een boek publiceerde over Lodewijk Napoleon, schrijft dat „het gebouw zonder deuren en ramen" op de Dam hem een gevangenis was, en geeft dit als reden voor de aankoop van het „Huis Hope". In de riante parken van de stadhouderlijke buitenhuizen kon de koning voldoende op adem komen, en „Welgelegen" was niet eens een echt buitenver blijf. Er valt een veel menselijker reden te bedenken voor de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 95