96 voorkeur van koning Lodewijk Napoleon. De ontheemde Frans man, Corsicaan van geboorte, voelde zich in zijn opgedrongen koninkrijk weinig op z'n gemak. De erfenis van de stadhouders was in zijn ogen somber en oubollig; hij liet Het Loo en Soestdijk dan ook van een witte pleisterlaag voorzien. In de Haarlemmer hout echter stond een huis, dat ook iri Frankrijk of Italië op z'n plaats was geweest: een witgepleisterd, paleisachtig gebouw, met grote openslaande ramen. Koning Lodewijk Napoleon voelde zich thuis op het „Pavilion", zoals hij „Welgelegen" noemde. Hij nam de bezitting in haar geheel over; met „al de Meubelen in 't Huis Welgelegen, benevens alle de Standbeelden, staat er in de koopbrief. De meubels die Hope had achtergelaten, volde den overigens nauwelijks aan de eisen van de koning. In een „Inventaire des Meubles et effets du Pavilion Royal de Haarlem" uit 1809, die berust in het Koninklijk Huisarchief, is herhaaldelijk knorrig bij de meubelstukken en stoffering aangege ven: „mauvais", „a recouvrir" en „Les couleurs Passées". Ze verkeren in een slechte staat, of de kleuren worden ouderwets gevonden. Koning Lodewijk en de zijnen waren zeer modegevoe- lig en gaven veel geld uit aan de inrichting van hun huizen en paleizen. De Amsterdamse „tapissier" Joseph Cuel leverde het Hollandse hof alles naar de laatste mode aan het Franse keizerlij ke hof. Hij voorzag ook het Paviljoen in Haarlem van een inrich ting in Empire stijl. Koningin Hortense, dochter van Napoleon's eerste echtgenote Jo- séphine de Beauharnais, zal niet veel hebben vertoefd op de nieuwverworven bezitting van haar echtgenoot. Ze bracht in het geheel iets meer dan een jaar door in het Koninkrijk Holland, waar ze zich hoogst ongelukkig voelde en weinig te zoeken had, want haar huwelijk met de melancholieke, gedeeltelijk verlamde Lodewijk Napoleon was bepaald geen succes. Uit een inventaris lijst van het Paviljoen, opgemaakt in 1810, die wordt bewaard in de Archives Nationales in Parijs, blijkt dat er voor de koningin zelfs geen appartement was gereserveerd. Deze „Inventaire" is een van de weinige die een duidelijk inzicht geven in de koninklijke bewoning van „Welgelegen". De bene denverdieping was, net als in de tijd van Hope, in gebruik voor

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 98