97 huishoudelijke doeleinden. De appartementen voor de gasten wer den bewoond door leden van de hofhouding. Ook aan de bel-étage werd door Lodewijk Napoleon weinig veranderd. De koning be woonde het appartement aan de voorzijde van het huis, net zoals vermoedelijk Henry Hope. De grote kamer aan het eind van de gang was de koninklijke slaapkamer. Dan volgen onder andere een „Cabinet de toilette", een vertrek voor de „Valet de Cham- bre", de kamenier, en een „Bibliothèque", waarbij vermeld is „trés petite", klein, en kennelijk provisorisch ingericht. De kamer die nu wordt gebruikt door de Griffier der Staten van Noord-Hol land was „Salon du Roi", koninklijke salon, en de Commissaris der Koningin zetelt in de „Anti-chambre du Roi". De muziekka mer is aangegeven als „Salon Rond dite Salie de Musique", met als extra aantekening: „Servant aussi pour dire la Messe". De vrome, rooms-katholieke koning gebruikte deze frivool gedeco reerde ruimte dus ook als kapel. In de „Première Galerie" bevonden zich geen kunstvoorwerpen. De „Grande Galerie" werd slechts opgeluisterd door portretten van de koning en de koningin van Holland, de keizer en de vader van de Bonapartes. In de „Troisième Galerie" hingen schilderijen van modieuze kunstenaars als Ary Scheffer, Van Os, Bauer en Sonneberg. De funktie van de zalen werd in ieder geval begrepen door Lodewijk Napoleon, al had hij ze niet van zeer waardevolle kunst voorzien. De bibliotheek is in de inventarislijst ook zo aan gegeven, maar de vertrekken waar in de tijd van Hope de conser vator van de kunstcollectie huisde, waren het appartement van de „Prince Royal". De voormalige billardkamer was „Salie a Man ger du Roi", koninklijke eetkamer. Het appartement aan de tuin kant in de zijvleugel, diende als slaapvertrekken voor de „Prince Royal" en zijn gouvernante. De koning woonde op de bel-étage dus met zijn beide zoontjes: Napoleon-Louis, geboren in 1804, en Charles-Louis Napoleon, die in 1808 werd geboren. Deze jongste zoon, waarvan Lodewijk Napoleon betwijfelde of het wel zijn kind was, werd na veel omzwervingen keizer Napoleon III van Frankrijk. De bewoning en de inrichting van het koninklijke Paviljoen in de Haarlemmerhout doen heel provisorisch aan'; de appartementen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 99