7. Tentoonstellingen Tussen 1901 en 1975 zijn er in Haarlem vier grote historische tentoonstellingen gehouden, namelijk in 1923, 1945, 1973 en 1976.. Bij alle vier speelde „Haerlem" een grote rol. In september 1923 werd in het Frans Halsmuseum een „Histori sche tentoonstelling van de stad Haarlem" gehouden, ter gelegen heid van het 25-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmi- na. Een commissie van elt heren uit de Vereeniging „Koninginne dag" bereidde deze tentoonstelling voor. Behalve „Haerlem"s voorzitter De Breuk waren ook de bestuursleden Gonnet, A.J. Enschedé, Knappert en Rutgers van der Loeff lid van deze com missie, voorts twee bestuursleden in spe: Baart de la Faille en De Jonge van Ellemeet en verder nog dr. J.F.M. Sterck, H. Buisman, G.D. Gratama en J.C. Peereboom. Het moet een „gezellig ouder wetse" tentoonstelling zijn geweest: allerlei „oudheden" bij el kaar, betrekking hebbend op vrijwel alle aspecten van de Haar lemse geschiedenis36). De tweede tentoonstelling werd gehouden in november-december 1945, eveneens in het Frans Halsmuseum, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Haarlem. B. en W. van Haarlem hadden een commissie van vier personen in het leven geroepen voor de organisatie van deze tentoonstelling: P.A. Dijkema, als voorzitter, en B.F. Enschedé, G.D. Gratama en mejuffrouw dr. G.H. Kurtz als leden. Drie bestuursleden van „Haerlem" en de directeur van het Frans Halsmuseum. Per zaal werd een tijdperk behandeld zodat dus een begin van een systematische opzet aanwezig was37). Van april tot en met juni 1973 werd in de Vleeshal, Vishal en Hoofdwacht de tentoonstelling „Men sagh Haerlem bestor men gehouden, dit ter herdenking van het beleg van Haarlem dat zich vierhonderd jaar eerder had afgespeeld. Het initiatief voor deze herdenking kwam van „Haerlem" en van het gemeente archief. Voor alle activiteiten van deze herdenking (bijeenkomst met sprekers in de Grote Kerk, tentoonstelling, bijeenkomst van afstammelingen van Kenau, het braden van een os op de Grote Markt, een kroniek in het Haarlems Dagblad, publikaties, het monument van Theo Mulder, etc.) was door B. en W. een com missie ingesteld met „Haerlem"'s oud-voorzitter jhr. mr. C.C. van 105

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 107