voorbereidingscommissie werden de bestuursleden Phaff, Van der Steur, Beelaerts van Blokland en Vrijland, adviseurs de bestuurs leden Couvée en Temminck en de leiding kreeg de oud-voorzitter Van Valkenburg"1). Door genoemde heren werd, samen met mr. R.J. Stuart, drs. P.J. van der Ham, W. Helversteijn, W. Husslage, L.W. Pahud de Mortanges, J. Schimmer, mevrouw Slagter-Wie- ringa en drs. A.A.M. de Jong op 25 augustus 1975 de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland opgericht. Een der eerste daden van de nieuwe Stichting was het organiseren in januari 1976 van een tentoonstelling van enige tientallen topografische tekeningen en het voeren van een actie om deze tekeningen te kunnen aankopen62). Wanneer over enkele jaren het Historisch Museum Zuid-Kenne- merland een feit zal zijn, hetzij als zelfstandig museum, hetzij als afdeling van het Frans Halsmuseum, zal een der belangrijkste wensen van „Haerlem" in vervulling zijn gegaan. Voor de aan koop van een tekening schonk „Haerlem" begin 1976 1.000, aan de Stichting. Ter gelegenheid van haar 75-jarig jubileum schonk de vereniging op 26 november 1976 aan de gemeente Haarlem de fraaie gaper die in de twintiger jaren in de Hoofd wacht stond en die tot 1920 de gevel sierde van de oude Haarlem se drogisterij van Veen Co., Grote Houtstraat 22, ter plaatsing in het Historisch Museum. 9. Verenigingsgebouw Voor de eerste maal kwam het idee van een eigen verenigings ruimte ter sprake in een bestuursvergadering in 1913, het jaar waarin het Frans Halsmuseum aan het Groot Heiligland werd geopend. Gonnet vroeg of B. en W. niet gevraagd zou kunnen worden in het nieuwe museum een verenigingskamer voor „Haer lem" te maken. Op advies van Dumont besloot men echter nog even daarmee te wachten66). In 1914 werd gesproken over een mogelijke overname van de betimmering van de oude kamer uit de brouwerij t Scheepje. Men overwoog toen een der gasthuishuisjes aan het Groot Heiligland te huren en daar de betimmering te laten aanbrengen64). Dumont bood aan om te zien of er in de Amsterdamse Poort niet 114

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 116