Jaarverslag 1976 Algemeen Driekwart eeuw Vereniging „Haerlem" houdt in: 75 jaar bezie ling voor de historie van Haarlem. Een periode waarin aan de bel werd getrokken als kenmerkende gebouwen onder de slopersha mer dreigden te komen, aktief werd bijgedragen aan herstel van in verval rakende bebouwing, en waarin in de letterlijke zin des woords geschiedenis werd geschreven in een jaarboek met een groot scala van onderwerpen. De Vereniging aarzelde niet net zo lang bij de stedelijke overheid te „drammen" tot een schoonheids commissie in het leven werd geroepen, die bouwplannen aan een kritisch oog ging onderwerpen. Het bewustmakingsproces, het be trekken van medeburgers bij de geruisloze, soms brutale afbraak van karakteristieke stukjes stad, het opwekken van de belangstel ling voor de studie van het verleden, is de blijvende taak van de Vereniging. In hoeverre die taakopvatting in daden is omgezet in de afgelopen driekwart eeuw kunt U uitgebreid lezen in de ge schiedschrijving elders in dit Jaarboek. Dit jubileumjaar is in het bestaan van de Vereniging eigenlijk niet meer dan een moment. Wel een bijzonder ogenblik, dat terecht aanleiding is voor een herbezinning en een terugblik, om daarna met.vitaliteit verder te gaan. Verder op de weg van het vriendelijk maar dringend beïnvloeden van de maatschappelijke krachten. Haarlem mag geen openluchtmuseum worden. Wie zo het streven van onze Vereniging ziet, maakt er een karikatuur van. Het gaat erom, dat er geen brokken worden gemaakt; dat de stad een men selijke schaal houdt waarin eigentijdse ontwikkelingen niet ten koste gaan van onvervangbare erfenissen uit het verleden In dit jubileumjaar is een belangrijke basis gelegd voor een betere bewaking van het karakter van de stad. De gemeenteraad heeft zich in principe achter de aanwijzing tot Beschermd Stadsgezicht geschaard. Dat is niet alleen een doeltreffend uitgangspunt voor het voorkomen van verdergaande degeneratie van het stedelijk milieu, het biedt ook in principe de financiële mogelijkheden voor stadsherstel op grotere schaal dan mogelijk was binnen het raam 9

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 11