(oorlogsgevaar) en beter kon worden geraadpleegd. B. en W. toonden zich zeer erkentelijk voor deze „waardevolle aanwinst voor den Stedelijken Atlas"103). De afbeeldingen, voor 90% uni ca, werden gecatalogiseerd en toegankelijk gemaakt in hetzelfde fichessysteem waarmee ook de Stedelijke Atlas toegankelijk is. Voorts werd een getypte inventaris gemaakt onder de titel Catalo- 126 I VERDWIJNEND HAARLEM. Hef zal U als elk onzer gaan, wanneer gij U een verdwenen stadsgedeelte een enkel gebouw, of onderdeel daarvan in hun vroegere» staat voor den geest wilt halen, Is de wijziging niet zeer onlangs geschied, gij zult U nauwelijks of volstrekt niet meer in den ouden toestand kunnen indenken. Heeft niet een belangstellende, voor de eerste mokerslag viel, door teekentng of foto hetgeen te verdwijnen staat vastgelegd, het weleer wordt aan de vergetelheid prijs gegeven. Dit geldt nu nog maar voor het thans levende geslacht; hoe zullen zij die na ons komen zich nog een vage voorstelling van het verdwenen Haarlem kunnen vormen? Hetgeen reeus sedert lang niet meer bestaat, is in den Stedelijken Atlas door tal van fraaie teekeningen en prenten vertegenwoordigd. Over dit kostbare bezit verheugen wij ons hartelijk, maar onze oogen mogen wij voor het heden niet sluiten. Onze nazaten hebben eveneens het recht te weten hoe Haarlem er in de 20** eeuw uitzag en op welke wijze onze stad gemoderniseerd werd. Het bestuur heeft daarom het plan opgevat een fotograftschen legger van Haarlem samen te stellen. In de eerste plaats zal het zelf aan het werk tijgen en laten fotografeeren, maar Uw daadwerkelijke en onmisbare hulp roept hét daarbij tevens in, terwijl de medewerking van niet-leden ook zeer welkom zal zijn. Velen uwer zullen in het bezit zijn van foto's die stadsgedeelten, gebouwen, gevels of belangrijke gebeurtenissen binnen onze veste voorstellen. Wij doen nu, overtuigd van Uwe belangstelling, een beroep op Uwe medewerking, door aan den secretaris één exem plaar, hetzij groot of klein, van de in Uw bezit zijnde foto's ten behoeve van het archief der Vereeniging Haeriem af te staan. Wellicht bezit gij nog de glazen plaat, waarvan een nieuwe afdruk te vervaardigen is. Voorts vragen wij nog Uwe medewerking voor hetgeen strab door U, liefhebber fotograaf, 2ai worden „genomen". Het ligt derhalve in onze bedoeling een legger van foto's, niet van teekeningen, prentbriefkaarten of prenten, samen te stellen. Op deze wijze hoopt het bestuur in den loop der jaren in het bezit te komen van een zoowel voor den thans levenden Haarlemmer als voor den nazaat hoogst belangrijk materiaal, dat als supplement op den Stédelijken Atlas ook den geschiedvorscher goede diensten zal kunsten bewijzen. In het vertrouwen, dat dit voornemen Uwe instemming moge hebben, zou de secretaris gaarne blijken van Uwe sympathie in ontvangst nemen, Bij voorbaat spreken wij U onzen welgemeenden dank uit. De circulaire uit 1918 waarmee een begin gemaakt werd met de atlas „Ver dwijnend Haarlem" (archief vereniging „Haeriem"). Haarlem, Maart 1918. Namens bet Bestuur der Vereeniging „Haeriem", JOHS. DE BREUK, Voorzitter. J. t. TADEMA. Secretaris.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 128