gus van de verzameling platen, kaarten en portretten der vereeni- ging „Haerlem"38 blz. met 8 blz. Ie aanvulling. In 1969 besloot de toenmalige gemeentearchivaris drs. N.M. Ja- pikse, de grote portefeuilles weer terug te zenden naar de Hoofd wacht wegens ruimtegebrek bij het archief104). Binnenkort zal echter dit deel van de atlas opnieuw bij het gemeentearchief wor den ondergebracht. Uit deze atlas werden de afbeeldingen voor Tadema's Jeugdherin neringen geput, evenals vele foto's voor het boek Vogelvrij van Jan P. Strijbos en voor de drie jubileumartikelen in de jaarboeken „Haerlem" 1976 en 1977. Dankzij deze activiteit van „Haerlem" zijn vele foto's gemaakt en bewaard gebleven en ook in de toekomst zullen zeker nog vele onderzoekers met vrucht deze verzameling raadplegen en gebrui ken. Toen de vereniging haar intrek nam in de Hoofdwacht, werd ook aandacht besteed aan de bibliotheek. Besloten werd een verzame ling Haarlemse publikaties aan te leggen maar geen concurrentie aan te doen aan Stadsbibliotheek en gemeentearchief. „Door aan koop zal de bibliotheek nimmmer worden uitgebreid." De heer Gonnet deelde mee dat hij de vereniging al zijn Haarlemse boeken zou nalaten105). Grote schenkingen werden ontvangen van E.H. Krelage, J. de Breuk en J.H. Kersten, maar vooral het legaat Gonne't heeft de bibliotheek verrijkt met een groot aantal belang rijke werken106). In de twintiger jaren ordende J.H. Kersten de bibliotheek, daarna wijdde W.P.J. Overmeer hier aandacht aan. In de veertiger en vijftiger jaren werd dit door J.H. Benraadt gedaan, die zelfs de titel „bibliothecaris van Haerlem' droeg, maar na diens overlij den in 1955 zou A.C. Sandijck de catalogisering afmaken107). In 1961 werden duplicaten geveild en werd een en ander nog eens opnieuw bekeken en verplaatst door J.J. Luijten. In 1964 werden een 35-tal publikaties in bruikleen gegeven aan het gemeentearchief, ter opname in de archiefbibliotheek108). Uit 1966 dateert het verrassende voorstel van voorzitter Hoog om de gehele bibliotheek te laten veilen. Dit voorstel kwam voort uit het feit dat deze bibliotheek steeds weer een chaos werd en er geen 127

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 129