sluitend systeem te bedenken bleek om dit te voorkomen. Een aantal bestuursleden wist hem hier echter van te weerhouden met als argumenten dat de bibliotheek als documentatie nuttig was voor de vereniging, dat deze later wellicht bij het Historisch Mu seum zijn diensten zou kunnen bewijzen, dat deze van nut kon zijn bij openstelling van de Hoofdwacht voor de leden en dat deze was opgebouwd uit schenkingen en legaten en dat het dus niet aanging deze bestemming slechts bij bestuursbesluit geheel te wijzigen109). 11Schenkingen en legaten In de loop der jaren heeft de vereniging „Haerlem" van tal van particulieren, bedrijven e.d. schenkingen ontvangen. Afgezien van boeken, foto's, prenten, bouwfragmenten e.d. betreft dit de vol gende vermeldenswaardige zaken: In 1915 ontving „Haerlem" van mr. D. Fock een album met de portretten van gemeenteraadsleden en hoofdambtenaren, geschon ken in 1866 aan burgemeester mr. C. Fock bij diens afscheid. In 1920 volgde een gaper die meer dan honderd jaar de gevel van N.V. Haarlemsche Drogerijen en chemicaliënhandel v/h D. Veen Co, Grote Houtstraat 22 had gesierd. In 1921-22 werden diverse schenkingen ontvangen ter aankleding van De Hoofdwacht. Zo schonk Gonnet twee schilderijen, één van Van Brussel en een kopie naar Frans Hals door Scholten. J.M.C. Hoog schonk een oud-Hollandse balpoottafel. Freule Gevaerts schonk een 18e-eeuws z.g. kanarieorgeltje, waarmee vroeger ka naries het zingen geleerd werd, de heer Max Weber een antieke barometer en mevr. J.M. Enschedé-de Wit een aantal statiede- gens. In 1926 schonk de weduwe van voorzitter De Breuk een antieke stoeltjesklok, een antieke ijzeren kist, een Haarlems kraamklop pertje en een grote verzameling boeken en prenten. Ook boeken en prenten werden in dat jaar ontvangen uit het legaat van C. J. Gonnet. Hieronder waren de handexemplaren van Gonnet's eigen publikaties en de vier fraaie aquatinten van Schwegman naar de „Drentse Hobbema" Egbert van Drielst, 'Voorstellende gezichten in Elswout, die sedertdien de wanden van de Hoofdwacht hebben gesierd.110). Dit laatste kan ook worden gezegd van Gonnet's por- 128

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 130