Dit was gelukkig niet de eerste maal dat „Haerlem" een geldbe drag ontving als legaat. Veel activiteiten van de vereniging kon den slechts plaatsvinden dankzij het feit dat er van tijd tot tijd kleine en grote giften en legaten werden ontvangen. Tot de grote legaten kunnen worden gerekend de 5.000,die de vereniging in 1920 ontving van het overleden bestuurslid dr. H.D. Kruseman116); het legaat, netto ƒ2.500,van Henri van den Berg, Donkere Spaarne 18, overleden in 1943, die het Dorus Rijkersfonds, de N.Z. Hollandse Reddingsmaatschappij en de vereniging „Haerlem" tot zijn erfgenamen had benoemd117); het legaat, groot 5.000,van J.L. Tadema uit 1949, bestemd voor de verbouwing van de eerste verdieping van de Hoofdwacht118); het legaat ad 2.500,van mej. ir E.F. van den Ban uit 1974; en tenslotte een groot legaat uit 1974 van mevrouw J.M.A. Roo- zen-van Zijl, die „Haerlem" en de Kon. Noord- en Zuid-Holland- sche Redding Maatschappij tezamen tot enige erfgenamen had be noemd119). 12. Werk voor jongeren; jeugdafdeling Al in 1927 werd in het bestuur gesproken over het oprichten van een jeugdafdeling. Het lid de heer L. Vuijk stelde in de jaarverga dering voor zo'n afdeling te maken waar adspirant-leden tot een bepaalde leeftijd lid van konden worden. Na enige discussie be sloot'het bestuur echter dat men hier nog niet aan toe was. Wel werd besloten iets voor de jeugd te gaan doen in de vorm van „prentjes zien" op de Hoofdwacht120). Ook prof. G.C. van Walsem had een dergelijk idee in het hoofd toen hij in 1923 voorstelde om naast de kunstbeschouwingen, waarbij platen rondgegeven werden, voortaan ook lantaarnplaat jes te gaan vertonen (vgl. paragraaf 6). Die lantaarnplaatjes kon den dan vooral dienen voor de schooljeugd. In 1929 werden deze plannen uitgevoerd. Vele ochtenden kwam de Haarlemse schooljeugd in de Hoofdwacht bijeen om daar „een aantal projecties op het doek te bezichtigen van door den stads-ar- chivaris, den heer H.E. Knappert, uitgezochte en dus geschikte glasplaatjes, welke door ons naar tekeningen en prenten uit den Stedelijken Atlas werden vervaardigd"121). Een en ander geschied- 131

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 133