de met medewerking van de wethouder van onderwijs, de inspec teur van het lager onderwijs en vele onderwijzers. Knappert instru eerde op gezette tijden een groep onderwijzers en deze kwamen dan wekenlang iedere ochtend de plaatjes aan groepen van ca. 50 schoolkinderen in de Hoofdwacht vertonen. „De leerlingen toch moesten gevoelen dat deze les behoorde tot het gewone onderwijs en zij verkreeg bovendien een bijzonder karakter door de plaats waar zij werd gegeven"122). In 1929 werden ca. 2500 leerlingen uit de hoogste klassen van het lager onderwijs en van de U.L.O.-scholen „bewerkt". In 1930 volgden de middelbare scholen123). In de oorlogsjaren werden opnieuw lezingen gehouden en lan taarnplaatjes vertoond voor scholen. Met name mejuffrouw dr. G.H. Kurtz en dr. C. Spoelder, toen nog geen bestuurslid, werkten hieraan. Spoelder vertoonde bij voorbeeld in mei en juni 1943 een aantal malen een serie van vijftig lantaarnplaatjes. Van deze plaatjes werden enkele sets gemaakt die uitgeleend werden aan de scholen die hiervoor interesse hadden. Voor het verschaffen van een bredere achtergrond schreef mejuffrouw Kurtz haar Beknopte geschiedenis van Haarlem. Het was de bedoeling om in aanslui ting op de les een stadswandeling te maken met als gids de Rond gangen door Haarlem van mevrouw Sterck-Proot. Tenslotte werd aan dit project een opstelwedstrijd gekoppeld124). In 1946 kreeg de vereniging contact met de heer J.M. Vercruijsse die in het kader van de onderwijsvernieuwing een stencil wilde maken met lesstof in de plaatselijke Haarlemse geschiedenis voor twee klassen van de lagere scholen. Daarnaast wilde hij plaatjes aan de leerlingen verstrekken, waarna de leerlingen hierover op stellen, wij zouden nu zeggen werkstukken, zouden maken. De beste opstellen zouden door „Haerlem" worden bekroond. Dit plan werd ter kennis gebracht van de Commissie voor Onderwijs vernieuwing en de wethouder van onderwijs. De eerste liet niets van zich horen, de laatste was enthousiast, maar wenste de onder wijsvernieuwing af te wachten. In januari 1948 deelde Vercruijsse mee dat de leerplancommissie achter het idee stond en ging hij aan het werk met als resultaat in 1952 een manuscript van 120 blz. Overzicht van de geschiedenis van Haarlem deel I, tot 1700. 132

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 134