13. Volkskunde Commissie Het initiatief tot oprichting van een Volkskunde Commissie van „Haerlem" kwam in 1954 van dr. Tj.W.R. de Haan, leraar te Haarlem, secretaris van Het Nederlands Volkskundig Genoot schap en mede-redacteur van Neerlands Volksleven. Oud-Leiden had sedert 1951 zo'n commissie en volgens De Haan was een dergelijk clubje ook in Haarlem mogelijk133). Op 22 oktober 1955 werd een commissie voor Volkskunde uit de vereniging „Haer lem" ingesteld, onder leiding van De Haan en met als leden uit het bestuur mejuffrouw Kurtz, dr. Spoelder en mr. De Jongh. De commissie bereidde de oprichting van de Volkskunde Commissie op 10 februari 1956 voor134). Het bestuur bestond uit De Haan, Kurtz, Spoelder, De Jongh en dr. J.F. Steenhuis. In latere jaren zouden ook o.m. Joh. W. Beijk en C. Wiegel in dit bestuur zitting hebben. De Volkskunde Commissie hield van tijd tot tijd een lezing, werk te mee aan publikaties over Spaarndam, Schoten, Bennebroek, Zandvoort e.a. die genoemd worden in het artikel Vijfenzeventig jaar verenigingspublikaties en hield in 1974 een onderzoek onder scholieren naar gebruiken bij de Luilakviering en bij de viering van Sint Maarten135). Sedert 1976 ressorteert de commissie we gens gebrek aan belangstelling, mankracht en financiën voorlopig onder de Historische Werkgroep Haerlem (vgl. paragraaf 12). Overigens was de Volkskunde Commissie van Oud-Leiden aan het einde der zestiger jaren reeds opgeheven. 14. De legpenning van Haerlem"; ereleden In 1907, reeds kort na de oprichting, werd overwogen of de ver eniging niet een „medaille" zou kunnen geven aan hen die hun oude gevels bij verbouwing in tact lieten136). Hier werd echter verder niet op ingegaan. In 1910 kwam het idee opnieuw te voor schijn: het bestuur wees toen de suggestie af van het lid Jb. Lon don, die een soort schoonheidscommissie voorstelde, maar bracht daarbij opnieuw de medaille ter sprake: „Het ware dan wel eigen aardiger om een penning uit te looven voor hen die bij restaura tie van hun perceel het fraaie, oude, in tact laten". Naar aanlei- 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 137