Vijfenzeventig jaar Verenigingspublikaties I. Inleiding Gedurende de vijfenzeventig jaar dat de vereniging „Haerlem" bestaat verscheen er onder haar auspiciën een groot aantal publi- katies over de Haarlemse geschiedenis in de ruimste zin des woords. Tot 1929 waren dit uitsluitend apart uitgegeven boeken en boekjes; van 1929 af waren het vooral de jaarboeken, maar ook toen verschenen er onder auspiciën van „Haerlem" nog tal van aparte publikaties. Het aantal van deze apart verschenen pu- blikaties, dus zonder de 45 jaarboeken en de 24 jaarverslagen, in deze 75 jaar bedraagt precies zestig. Deze uitgaven van „Haerlem" werden niet genummerd en zijn voor het grootste deel uitverkocht. Een overzicht bestond nog niet1), zodat het voor de thans in de Haarlemse geschiedenis geïn teresseerden van nut kan zijn om eens bijeen te zien wat er zoal in de loop der jaren door „Haerlem" is gepubliceerd. Maar vooral is in dit artikel getracht iets aan te geven over de totstandkoming van de publikaties, iets over de kosten, de oplagen e.d„ terwijl de samensteller van dit overzicht zich ook heeft laten verleiden hier en daar een waarde-oordeel uit te spreken. Dat dit laatste uitslui tend voor zijn eigen verantwoording is behoeft uiteraard geen betoog. Wanneer men de gehele lijst overziet, kan men niet anders dan tot de conclusie komen dat er erg veel kruimelwerk is gepubliceerd, vooral in de jaren vóór 1930, toen er nog geen jaarboeken waren en toen het gebruikelijk was de tekst van een gehouden lezing na afloop te laten drukken. Het niveau is voorts over het algemeen niet hoog, maar dat is iets dat ook geldt voor veel van de niet door „Haerlem" uitgegeven boeken over de Haarlemse geschiedenis. Een moderne monografie over de Haarlemse historie is in deze eeuw nog niet verschenen, afgezien van een tweetal, overigens voortreffelijke, beknopte overzichten als G.H. Kurtz, Beknopte geschiedenis van Haarlem, een uitgave van „Haerlem" uit 1942 153

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 155