en J.J. Temminck's Haarlem, vroeger en nu, een uitgave van Fibula - Van Dishoeck uit 1971. Niet alleen is het jammer dat zo'n uitvoerige monografie, een moderne Allan, niet tot stand gekomen is, maar er is zelfs nooit serieus getracht zoiets tot stand te brengen. Ook een historische gids voor Haarlem, zoals D'Ailly voor Amsterdam maakte, bestaat niet. De belangrijkste uitgave van de vereniging „Haerlem" was het in 1907 verschenen Oude gebouwen in Haarlem door J.A.G. van der Steur. Het is een boek dat men bij de oprichting al op het oog had en dat tot aan de zestiger jaren, toen de officiële monumentenlijst werd samengesteld, van praktisch belang was voor het behoud en de kennis van het Haarlemse stadsschoon. Ook thans, nu het praktische belang is verdwenen, blijft het een belangrijk naslag werk. Ook de drie uitgaven over de Haarlemse hofjes, van Craan- dijk en van Kurtz, behoren met het boek van Voet over de Haar lemse zilversmeden tot de belangrijkste verenigingsuitgaven. In de eerste jaren van het bestaan der vereniging werden de publi- katies meestal kosteloos aan de leden verstrekt, tegen inlevering van een bon. In 1918 werd besloten deze gratis verspreiding te beëindigen2). Wel werd steeds een prijs voor leden en één voor niet-leden vastgesteld. Het lag voor de hand dat de uitgeverij De Erven Bohn N.V. als verenigingsuitgever optrad. Achtereenvolgens vormden J.L. Tade- ma, P.A. Dijkema en H.E. Stenfert Kroese de personele band tussen het bestuur van „Haerlem" en De Erven Bohn. Drukker was in de eerste jaren de Erven Loosjes en daarna de firma En schedé3). Na de jaren vijftig zouden de drukkers wat meer gaan wisselen. Toen werd ook afgestapt van de, soms grote, verschillen tussen de prijs voor leden en die voor niet-leden en werd de ledenkorting op 20% vastgesteld. Voor vrijwel alle uitgaven droeg de vereniging het gehele risico. Dat wil zeggen dat „Haerlem" de drukker en uitgever betaalde en dat bij verkoop langzamerhand de gelden weer terugvloeiden in de verenigingskas. Toen de drukprijzen stegen werd een kosten dekkende uitgave steeds moeilijker, ook al omdat De Erven Bohn een fonds had dat op een geheel ander terrein lag, waardoor aan de verspreiding weinig aandacht kon worden gegeven. In 1949 154

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 156