Er zijn uiteraard in de loop der jaren verschillende plannen ge weest die niet uitgevoerd werden. Zo werd er in de eerste jaren van het bestaan der vereniging enkele malen gesproken over een boekje met korte biografieën van Haarlemse schilders met afbeel dingen van hun werk, in de jaren dertig over een boekje over Lieven de Key door F.A.J. Vermeulen, die ook een lezing had gehouden over De Key. In de oorlogsjaren (1940-45) werd ge werkt aan een publikatie van brieven van Willem Adriaan En schedé (1811-1899) aan zijn ouders, geschreven gedurende de 1 O-daagse veldtocht. Rutgers van der Loeff bewerkte deze teza men met mr. C.W. Thöne, de firma Enschedé zette de tekst, de drukproeven werden gecorrigeerd, maar toen kwam er bericht van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming dat voor deze publikatie geen papier zou worden toegewe zen! Na de oorlog is er niets meer van gekomen5). In 1941 lan ceerde jhr. mr. C.C. van Valkenburg het plan een „vroedschap van Haarlem" te maken in navolging van het werk van J.E. Elias over Amsterdam. „Hij zelf (Van Valkenburg) bezit veel gegevens, maar kan niet schrijven. Mej. Kurtz acht dit laatste geen be zwaar", aldus een wat komisch aandoende passage uit de notulen, die betekende dat Van Valkenburg wel over de gegevens voor dit boek beschikte maar geen tijd had het boek ook zelf samen te stellen en dat mejuffrouw Kurtz meende dat voor een dergelijk documentair werk meer kennis en speurzin dan schrijverstalent nodig was. Helaas heeft dit plan (nog?) niet mogen gelukken'5). Na het overlijden van mevrouw Sterck-Proot was er sprake van een posthume uitgave van haar manuscript Offervaardig Haarlem godshuizen en gasthuizen, maar ook dit bleef bij een plan7). Te gen het eind van de oorlog werd lang gesproken, gedacht en on derhandeld over de uitgave van J. van Dam's toneelspel over het beleg Achter wallen en poorten, dat in 1946 zonder steun van „Haerlem" toch zou verschijnen8). Dit was ook het geval met de Haarlemse muziekgeschiedenis van Jos de Klerk, geschreven op uitnodiging van het gemeentebestuur en niet als „Haerlem"-uitga ve verschenen, hoewel daar wel sprake van is geweest9). Identiek lag het boek Bloemendaal, lanen en wegen van mejuffrouw A.M.G. Nierhoff, verschenen in 196310)- 156

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 158