25 septemberDe jaarlijkse excursie, voortreffelijk georganiseerd door jhr F.W.A. Beelaerts van Blokland, voerde naar Weesp, Nederhorst den Berg en Naarden. De 135 beschikbare plaatsen waren in zeer korte tijd aan de man gebracht dank zij de welwil lende medewerking van ons lid de heer Braakman, bij wie de kaarten in de Jacobijnestraat konden worden afgehaald. In Weesp werd een bezoek gebracht aan het raadhuis, een twee honderd jaar oud statig gebouw, ontworpen door Jacob Otten Husly. Via de vierschaar in het ruime voorhuis, de grote burger zaal en de raadszaal werd ons gezelschap door de gemeentesecre taris de heer G. Biesheuvel naar de eerste verdieping geleid, waar een schitterende collectie Weesper porselein is opgesteld. Langs de Vecht werd vervolgens naar Nederhorst den Berg gere den, waar de heer J.L. Jonker zijn, niet algemeen toegankelijk, kasteel uit 1630 met fraai aangelegde tuin liet zien. Imponerend was de klokkencollectie die in dit kasteel is bijeengebracht. Na de lunch in motel De Witte Bergen begaf „Haerlem" zich naar de oude vestingstad Naarden, waar men werd opgewacht door in historische kledij gestoken gidsen. Bezichtigd werden hier onder meer het raadhuis uit 1601in Renaissancestijl gebouwd, waarbij burgemeester drs H.J. Kastein de bezoekers rondleidde, het Ves ting Museum, Comenius-museum en mausoleum en prachtige wallen. 10 november. Geslaagde ledenavond over de aktueel geworden besluitvorming inzake de aanwijzing tot „beschermd stadsgezicht" van de historische kern van Haarlem. Bestuurslid drs J.J. Tem- minck, stadsarchivaris, schetste de ontwikkeling van de stad in de loop der eeuwen aan de hand van geprojekteerde kaarten en pren ten. De heer ing. P. Jongens, hoofd van het gemeentelijk bureau voor de Monumentenzorg, eveneens bestuurslid van de Vereni- ging, belichtte daarna ook met toelichtende dia's de architectoni sche aspekten en uitgangspunten van de bescherming. Vervolgens gaf de heer J.R. Beekmans, hoofd van de dienst stadsontwikke ling, zijn visie op de mogelijkheden tot conservering van de oude stad. Hij legde de accenten duidelijk wat anders dan de sprekers vóór hem en liet blijken niet zozeer in gebouwen op zichzelf 13

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 15