het verschijnen van mr. Ch. Enschedé's geschrift over Coster!29). Het boekje werd gratis uitgereikt aan de leden van „Haerlem". 1906 J. Craandijk, Eenige mededeelingen omtrent het kasteel en de heerlijkheid Haarlem bij HeemskerkHaarlem 1906, 32 blz., ing. De derde verenigingsuitgave was de gedrukte tekst van een voor dracht die ds. Craandijk voor de leden van „Haerlem" had gehou den. In dit boekje „bracht de heer Craandijk met zijn lofwaardige nuchterheid in geschiedkundige kwesties de door vroegere histori ci opgeschroefde beteekenis van het huis en de heerlijkheid Haar lem tot haar bescheiden perken terug", aldus Rutgers van der Loeff in zijn overzicht over de publikaties van „Haerlem" uit 1926. Het boekje werd gratis uitgereikt aan de leden. 1907 J.A.G. van der Steur, Oude Gebouwen in Haarlem, Haar lem 1907, 153 blz. en een groot aantal lichtdrukken, geb. in linnen band. Reeds bij de oprichting van de vereniging had men het plan een „gevelcatalogus" uit te geven waarin alle mooie oude Haarlemse gevels zouden worden beschreven. In 1903 werden hiertoe de eerste stappen gedaan. De stad werd verdeeld in vijf districten en vijf bestuursleden zouden ieder in een district de gevels inventari seren90). Bij de uitwerking bleek dit uiteraard geen bruikbaar plan en men besloot het mede-bestuurslid, de bouwkundig ingenieur J.A.G. van der Steur te vragen dit werk te gaan doen. „Na rijp beraad" stemde deze toe in dit verzoek31). Van der Steur was toen 38 jaar, bewoonde het monumentale 18e-eeuwse pand Grote Houtstraat 99 en was al vele jaren restau ratie-architect van de Grote- of Sint Bavokerk. Hij was dus wel het bestuurslid dat het meest aangewezen was voor deze taak. Het werk viel hem niet mee (zie „Voorwoord van den schrijver") en het duurde daarom ook drie jaar voordat het boek zou verschij nen. Toch is het waarschijnlijk mede de aanleiding geweest voor het feit dat Van der Steur in 1908, bij de oprichting van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg als waarnemend voor- 162

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 164