ven. Daar Loosjes enkele jaren later zijn uitgeversactiviteiten staakte, bood hij in 1909 het restant van de voorraad van dit boek, 300 exemplaren, de vereniging „Haerlem" aan 40). „Haer- lem" achtte het een te groot risico om deze gehele voorraad over te nemen maar men maakte een regeling met Loosjes en van 1909 af komt dit werk in het fonds van de vereniging voor. In 1918 hakte men de knoop door en kocht het toen nog aanwezige res tant, 125 exemplaren, voor 200,41). Het werd werd aan leden voor 1,90 verkocht en aan niet-leden voor 15,In linnen portefeuille was het duurder. Als documentatie van het ex- en interieur der kerk rond 1900 zijn de afbeeldingen uiteraard nog steeds van belang. Daar een samen vattend boek over de geschiedenis der Sint-Bavo nog steeds ont breekt, vormen alle teksten over de kerk belangrijk bronnenmate riaal, ook die van gelegenheidsgeschriften als deze. 1910 J. Craandijk, De Haarlemsche hofjes. Aanvullingen en ver beteringen, Haarlem 1910, 43 blz., ing., geïll. Twee jaar voor zijn overlijden publiceerde ds. Craandijk nog enke le aanvullingen op zijn boek uit 1904, gedeeltelijk naar aanleiding van opmerkingen van A. van Damme. De aanvullingen betreffen vooral het Vrouwe- en Anthonie Gasthuis en het portret van Wil lem van Heythuyzen door Frans Hals, dat ook in dit boekje is afgebeeld. Voor het eerst staan hierin ook enkele mededelingen over verdwenen holjes. 1910 A.H. Garrer, Een Haarlemsch dichter uit de 18e eeuw, Haarlem 1910, 42 blz., ing. Een ledenvoordracht door dr. A.H. Garrer, rector van het Haar lemse gymnasium, over de Haarlemse dichter Pieter Merkman, werd nog hetzelfde jaar afgedrukt en aan de leden gezonden. Het boekje geeft een aardig beeld van de vermogende midden stander Merkman die over alles wat om hem heen plaats greep een dichterlijke ontboezeming neerschreef. 1911 J.D. Rutgers van der Loeff, Drie lofdichten op Haarlem. Het middel-nederlandsch gedicht van Dirk Mathijszen en Karei' 166

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 168