Reeds in 1903 had Elias Voet, de grote kenner van het Oudneder landse zilver, een klein boekje gepubliceerd bij het „Genealogisch archief Overmeer Haarlem" getiteld Namen van Haarlemsche goud- en zilversmeden 1382-1807. Dit boekje van 27 blz. geeft uitsluitend een naamlijst en tot slot 28 meestertekens. In 1925 vroeg Voet aan het bestuur van „Haerlem" of de vereni ging interesse zou hebben in een nieuw boekje over de Haarlemse zilversmeden van 1539 tot heden. Voet dacht aan „een reeks jaarletters welke op Haarlemsch goud- en zilverwerk worden ge vonden. Bijna geen tekst". Het bestuur besprak dit en „Men is van oordeel dat een dergelijk werkje alleszins op den weg van de vereeniging ligt"07). Voet ging daarop aan het werk. Er waren nog plannen het als artikel op te nemen in het Gedenkschrift, maar omdat Voet in tijdnood kwam en het werk omvangrijker werd dan hij eerst dacht, verviel dat plan weer68). In juli 1927 leverde Voet zijn kopij in. Knappert deelde mee dat het boek nog „veel onnauwkeurigheden bevatte met betrekking tot de opgave van de plaatsen waar een en ander in het archief gevonden kan worden en voorts wat betreft de oude teksten. Zoals het boek thans is kan het niet onder de vlag van de vereeniging verschijnen". Besloten werd dat Knappert de drukproeven „nog eens aan een nauwkeurig onderzoek zal onderwerpen"69). Dit blijkt te zijn gelukt want in april 1928 kwam het boek van de pers. De kosten waren 2.800,De ledenprijs werd vastgesteld op 6,50, de prijs voor niet-leden op 10,70). Aan de hand van deze cijfers is het vrijwel zeker dat de oplage 500 exemplaren bedroeg. In 1951 was deze oplage bijna uitverkocht en werd de prijs verhoogd (leden 10,niet-leden 20, Het is een standaardwerk geworden voor het Haarlemse zilver71) en wordt tegenwoordig antiquarisch zeer hoog geprijsd. „Haer lem" werkt al enige jaren aan een bijgewerkte herdruk van dit boek, welke naar wordt verwacht binnen enkele jaren zal verschij nen. 1928 A. Hallema, Haarlemsche gevangenissen. Een bijdrage tot de geschiedenis der detentie- en strafgestichten in de grafelijke 175

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 177