als het historisch geweten in onze stad, getuige de talrijke acties tot behoud van gebouwen uit historisch dan wel kunsthistorisch oogpunt. Acties waarvan sommige zelfs tot voor de Kroon werden uitgevochten, waarvan ik als voorbeeld slechts in uw herinnering behoef te roepen de strijd om het behoud van de Kommiezenhuis- jes bij de Houtbrug. Wellicht dat uw vereniging door de thans ontstane openheid, openbaarheid en inspraak deze taak van histo risch geweten nog beter zal kunnen vervullen dan voorheen door tijdig in de plannen gekend te worden en daardoor ook in staat te kunnen zijn tijdig te kunnen reageren. Het bundelen van alle belangstellenden in de lokale historie zie ik ook nog voor andere activiteiten ten behoeve van de gemeen schap. Ik denk aan het vormen van projectgroepen om een project ter hand te nemen op het terrein van lokaal historisch onderzoek zoals bijvoorbeeld nu een aanzet is gemaakt voor de historie van de Barteljorisstraat, dan wel de helpende hand te bieden op het terrein van de archiefbeschrijving om zodoende de ingang op ons rijke gemeentearchief te verbreden en daardoor het gebruik van de opgeslagen bronnen te vergemakkelijken. Tenslotte zou ik u willen dankzeggen voor al hetgeen uw vereni ging tot heden gedaan heeft middels de uitgave van het Jaarboek en andere publicaties tot meerdere bekendheid van de Haarlemse historie, niettegenstaande niemand minder dan Pythagoras van oordeel was dat alleen een volk waarover niet geschreven wordt gelukkig is. U ziet hoe gevaarlijk het is indien een bèta-mens zich met alpha-zaken bezig houdt." Na deze gelukwens en opdracht hield de voorzitter van de vereni ging, mr H.E. Phaff de volgende toespraak: ,,ln de allereerste plaats wil ik U, mijnheer de burgemeester, en de andere leden van het gemeentebestuur zeer hartelijk danken namens het bestuur en de leden van de Vereniging ,Haerlem', dat U ons ter gelegenheid van ons 75-jarig jubileum vanavond in deze feestelijk, met kaarsen verlichte, historische zaal wilt ontvangen. Op de woorden die U zo juist tot ons gesproken hebt, hoop ik hierna nog nader in te gaan. 15

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 17