komt tegenwoordig antiquarisch slechts zelden voor. 1938 1949 J.M. Sterck-Proot, Rondgangen door Haarlem, Haarlem 1938, 52 blz., ing., geïll. Daar Haarlems Bloei niet over een behoorlijke schriftelijke stads wandeling beschikte en het bestuurslid van „Haerlem" mevrouw J.M. Sterck-Proot enige rondwandelingen van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen had geleid, besloot het bestuur aan haar te vragen een dergelijk gidsje te maken. Het boekje, uitgegeven in zakformaat, bevat een inleiding en vijf rondwandelingen, alle voorzien van duidelijke kaartjes. Het boekje bleek in een behoefte te voorzien, zodat in 1949 een tweede, door dr. G.H. Kurtz herziene, druk verscheen. De oplage was nu 2000 exemplaren. De kosten bedroegen 635,Leden prijs 0,50, prijs voor niet-leden 0,7 585). Ook die druk was reeds lang uitverkocht toen Haarlems Bloei, inmiddels herdoopt in V.V.V. Haarlem, in 1975 (monumentenjaar) een geheel nieuwe brochure over stadswandelingen in Haarlem liet verschijnen, ge schreven door drs. J.J. Temminck. 1940 J.C. Dirks, Het Bruinings Hofje op de Botermarkt te Haar lem, Haarlem 1940, 44 blz., ing., geïll. In 1939 bood J.C. Dirks, oud-directeur van Van Gelder Papier en regent van het Doopsgezinde Bruinings Hofje, aan „Haerlem" een manuscript aan over de geschiedenis van dit hofje. In 1934 was reeds van zijn hand het boek De Weeshuizen der Doopsgezinden te Haarlem verschenen. Eerst lag het in de bedoeling het manu script als artikel in het Jaarboek op te nemen, maar omdat in 1940 ook het manuscript over het Hotje van Loo werd aangeboden en het boek van Craandijk over de hofjes reeds lang was uitverkocht, besloot men een reeksje monografieën over Haarlemse hofjes te starten. Het boekje verscheen in 1940 in een oplage van 500 exemplaren, met een subsidie van 50,van het hofje zelf. Hoe wel het boekje tal van belangwekkende gegevens bevat over het hofje, is het een schoolvoorbeeld van een slechte presentatie van historische stof. Het zijn de aantekeningen van de onderzoeker die lukraak achter elkaar afgedrukt werden. Het errata-vel dat na 181

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 183