1959 L.M. van Dis, P.A. Dijkema en J. Meijer, Ik neem afscheid van U. In memoriam dr. C. Spoelder (1885-1958), Haarlem 1959, 146 biz., ing., geïll. Op 27 juli 1958 overleed plotseling „Haerlem"'s voorzitter Spoelder, erudiet, pedagoog, oud-rector van het Haarlemse gym nasium, sportman, brandweerman etc. Enige vrienden, Van Dis, Dijkema en Meijer, besloten een boekje aan de nagedachtenis van deze bijzondere Haarlemmer te wijden en boden aan dit als uitga ve van de vereniging „Haerlem" te brengen120). Resultaat was dat in de jaarvergadering van 1959 het eerste exemplaar door dr. L.M. van Dis aan het bestuur van „Haerlem" kon worden aangeboden, „niet in een sfeer van weemoedige her denking, doch met een blijde lach, zoals ook onze herinnering aan Spoelder bij ons allen voortleeft". Van Dis wees erop dat men geen bundel loftuitingen en grappige verhalen had willen maken, maar dat men de verschillende facet ten van Spoelder door goede vrienden van hem had laten belich ten, steeds voorafgegaan door een artikel van Spoelder zelf. „Hierdoor valt het accent niet op wat over hem gezegd wordt, maar vooral op wat hij erover te zeggen had"121). De bijdragen in deze bundel zijn van de hand van ds. C.P. Hoekema, dr. L.M. van Dis, rnr. J. Spoelder, P.A. Dijkema, H.C. Vernout sr. en H.C. Vernout jr., dr. J. van IJzeren, dr. J.E. Baron de Vos van Steenwijk, prof. dr. J.C. Bruijn, S.L. Hartz, dr. G. Ras, mevrouw M.E. Corne- lissen-Houtman, Karei Lotsy, Mari Andriessen, J.J. Klimbie en uiteraard van Spoelder zelf. De oplage was 1.000 exemplaren. De kosten waren ca. 2.000, Een bestseller is het boekje niet geworden, maar als gedachtenis aan „Haerlem" 's eminente derde voorzitter is het zeker geslaagd. Ds. C.P. Hoekema, zelf een der mede-auteurs, schreef in zijn dankbrief aan het bestuur: „Als latere geslachten, die hem niet tijdens zijn leven hebben gekend, dit boekske lezen, dan zullen zij geconfronteerd worden met een springlevende figuur, van wie al leen de dorre feiten zullen vermelden dat zijn lichaam eind juli 1958 tot as verbrand werd. Maar die feiten moeten het afleggen tegen de realiteit van het wezenlijke. En dat springt uit letters en woorden, uit foto's en compositie onmiddellijk naar voren". Een 190

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 192