Ik beperk mij tot deze drie wensen, hoewel er nog vele andere zijn. Sommige van onze leden verlangen bijvoorbeeld naar het weer open graven van de Gedempte Oude Gracht. U zult begrij pen dat ons bestuur soms een matigende rol moet vervullen. Wij willen deze wens dan ook in portefeuille houden tot het 100-jarig bestaan van onze Vereniging. Naast onze wensen willen wij echter onzerzijds ook een cadeau aanbieden. In het verleden heeft de Vereniging de herbouw van de toren van dit stadhuis mogelijk gemaakt. Een dergelijke geste is thans niet goed meer denkbaar. Waarschijnlijk zou monumentenzorg een dergelijke bouwactiviteit ook niet goedkeuren. Wij willen U daarom iets heel anders aanbieden, wat verborgen wordt door de Haarlemse vlag hier achter mij. Ik verzoek daarom twee leden van de Historische werkgroep Haarlem deze vlag te verwijderen. (Hierna werd een meer dan levensgrote apothekers gaper zichtbaar). U zult begrijpen, mijnheer de burgemeester, dat dit stuk folklore niet bestemd is om aan het stadhuis te bevestigen. De gedachte, die bij dit geschenk heeft voorgezeten is echter, deze gaper, die lange tijd heeft geprijkt in de Grote Houtstraat aan de apotheek tegenover het Haarlemsch Dagblad, aan U te schenken ter plaat sing in het Historisch museum Zuid-Kennemerland, waarvan de oprichting zo zeer door U gestimuleerd is. Hieruit blijkt tevens iets van de schaalvergroting in onze tijd. Het historisch streven beperkt zich niet langer tot de stad Haarlem, maar wil thans geheel Zuid-Kennemerland omvatten. Dit stuk folklore uit de binnenstad van Haarlem zal daarin echter niet misstaan. Wij meenden zeker te weten hiermee in Uw geest te handelen. Dit is niet het ogenblik op de historische achtergronden van dit beeld in te gaan. De deskundigen verschillen in dit opzicht van mening. Dat is prettig, want daardoor blijft er iets te onderzoeken en te discussiëren over. Ik wil er alleen van zeggen, dat deze gapers kentekens voor drogisten en apotheken gezien moe ten worden als symbolen van de internationele handel in specerij- 18

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 20