de nog geschoren werden en de binnenplaats van de stadsbiblio theek vol bladeren lag (Joyce en Co.), en vooral een rustig plein: „Als ze precies om twee uur op het plein was sloeg de klok van de grote kerk. Twee korte slagen zonder nagalm. Daarna hing er weer stilte over het plein" (D. Meijsing). Als je op de Grote Markt staat, moet die grote kerk wel opvallen. Die „versteende hollandse regenbui" (H. Mulisch) „die in de wijdheid van het landschap vaart als een aak op de wateren" (Ds. Henkels). Unaniem lovende woorden voor onze lange Jan: „lede ren morgen liep Johan over de smalle en oude Groenmarkt, die geen vlak marktplein, maar wel een schaduwrijk straatje was. Omdat hij dan dicht bij de hooge kerk langs liep, kon hij het Huis niet geheel zien, waarvan hij wel een donkere verouderde muur zag. In die muur waren de kleine kostershuisjes binnengebouwd. Die waren laag met witte watergoten en een donker-blauwe deur. Met de middagen zag Johan dat heerlijke, hooge Huis op andere wijze. Hij ging des middags over de Groote Markt naar huis om de statie van de Kerk van Sint-Bavo te zien. Van hemelhoogte tot de laagte, waar de menschen er langs liepen, kon hij de onvereen- voudigbaar prachtige bouw ervan zien" (J.I. de Haan). Volgens Bomans woonden de echte Haarlemmers dan ook op de Grote Markt want „Vanaf dit punt kon hij de Smedestraat inkij ken, de Grote Markt overzien, het zogenaamde ,gat' van de Grote Houtstraat in de gaten houden en tot ver in de Zijlstraat de lopen de gebeurtenissen met het blote oog volgen. Hij hield aantekening van het kerkbezoek in de Lange Jan, de trouwpartijen op het stadhuis, het uittrekken van de brandweer op de Hoofdwacht, de omzet van haring en kabeljauw in de Vishal en observeerde vanaf 1870 ook de bovenlichamen der Broeders van ,Trou Moet Blyc- ken', voor zover deze boven de groene horren zichtbaar waren. Voor een wijsgerig aangelegde geest was nummer 21 een ideale uitkijkpost en wat J.J. van Brederode in de 45 jaren van zijn winkeliersbestaan aan Haarlemse gebeurtenissen gemist heeft, kan in een vingerhoed worden samengevat. Voegen wij hier nog aan toe, dat hij, door zijn bankje enige meters te verplaatsen, ook de gebeurtenissen op de Riviervismarkt en het Klokhuisplein kon volgen, terwijl hij, door enkele passen naar voren te lopen, via ,de 209

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 211