midden en ons zelfs met half-time wasten en verkleedden om de indruk te maken alsof we pas begonnen. Dat waren we ver plicht tegenover de elite van Haarlem die op de gereserveerde tribune zat. Ten derde omdat we altijd fair speelden en nooit ,op de man' en nooit opzettelijk hands maakten (hoewel dat ge oorloofd was en je er alleen een cornerkick of een free kick of in het ergste geval een penalty kick door riskeerde), zelfs als we daar door een tegenpunt hadden kunnen verhinderen, en nooit van ach teren tackelden" (A. Prins). Het mindere volk hield het voorlopig bij de Roodbroeken, bij Haarlem, zodat de „sportlievende Haarlemmers in twee kampen (waren) verdeeld Maar als HFC tegen HBS of DFC speel de waren wij natuurlijk op de hand van de club van Karei Lotsy. Beide verenigingen waren toen eerste klassers en wij kenden alle spelers van het eerste elftal bij naam en toenaam. Daar had je Jan van d,er Berg, de middenvoor van Haarlem', een talentvolle ,goal- getter' en later kwamen daar Jur Haak, de Engelsman Healy en de halfback Fortgens, de gebroeders Daan en Martien Houtkoo- per, de stoere back Maas en bij HFC waren het de drie gebroeders Francken, Adé van Gogh, Ferry van der Vinne, Eddy Holdert, de gebroeders A. en Wijn van Waveren, vaak versterkt door Pim Muiier, wanneer hij met verlof uit Indië over was. Hij was de oprichter van HFC en speelde rechtsbuiten, soms mocht ook Apie Prins in het eerste elftal meespelen. Er waren jaren dat HFC vrijwel onverslaanbaar was. Mannus Francken werd algemeen als de beste voorhoedespeler van Nederland beschouwd. Hij was zeer bemind en vooral geliefd bij de Haarlemse meisjes" (Strijbos). Rustige mensen dus, die Haarlemmers. Tevreden op een halletje knabbelend, wandelen zij door de Hout, werpen misschien een blik op voetballende jongelui, constateren opgewekt dat het Hil- debrandmonument er eindelijk staat en lopen tevreden weer naar huis. Natuurlijk is dit een cliché. Hoe ze werkelijk zijn, daar kom je immers moeilijk achter. Ze worden „ouderwetsche, kalme men- schen" genoemd, welwillende conservatieven, stijlvolle burgers die weliswaar over alles hun mening hebben maar die zelden ui ten. Haarlemmers zijn nu eenmaal binnenvetters! „Wat is een binnenvetter? Een binnenvetter is een typisch Haar- 215

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 217