lemse verschijning. Ik sluit geenszins de mogelijkheid uit dat er ook enige in Heemstede en Bloemendaal te vinden zijn, maar zij zijn de ware binnenvetters niet. De ware binnenvetter woont op de Grote Markt en in de aangrenzende percelen. Voorbij de Ane- gang, de Paarlaarsteeg en de Krocht treedt al een lichte verwate ring op en voorbij het Verwulft is het type in zijn zuivere vorm al uitgespoeld. Wat we daar ontmoeten is gewoon de man die het beter weet. Dit nu is niet voldoende. Zulke mensen vinden een voudig, dat alle staatshoofden zich vergissen en dat in het bijzon der Den Haag zich op een dwaalweg bevindt. De enigen, die het weten zijn zij. Dit is al iets. Ik onderschat het geenszins en er zijn maar weinig steden, die zo ver komen. Maar het is niet voldoen de. 's Avonds onder het klaverjassen vertellen zij de buurtgenoten, hoe de zaak eigenlijk in elkaar zit. Met behulp van een pennemes, een brillekoker en een snuifdoos brengen zij de Krimoorlog in beeld en weten, door de brillekoker een centimeter naar links te verplaatsen, de slag van Sebastopol een geheel ander aanzien te geven. Het is hier, dat zij zich vergissen. De ware binnenvetter doet dit niet. Hij glimlacht slechts. Hij is zozeer overtuigd van zijn gelijk, dat hij het bewijs versmaadt. Hij weet het niet alleen beter dan Londen, hij weet het ook beter dan de Bakenessergracht. Hij doet geen moeite meer. Met de superieure berusting van de mis kende doet hij 's avonds de luiken voor de ramen en drinkt binnen zijn glaasje warme bisschop. Hij is verder dan het gelijk. Hij is in het super-gelijk, in het reeds niet meer bewijsbare der vanzelf sprekendheid. Dit is een zeer hoge zielestaat, die op het ogenblik in Haarlem dreigt uit te sterven en nog slechts bij enkele bewo ners in volle gaafheid wordt aangetroffen. Ik ken er nog die dat hebben, maar het zijn laatbloeiers" (G. Bomans). Zo is dat dus: binnenvetters die weten hoe het hoort. „Zoo be hoort het te Haarlem tot den goeden toon om naar de muziek avonden van de Bachvereniging te gaan en niet bovendien naar vele andere concerten De avonden, welke door lieden, wel ke niet een goed leven voor zich weten te arrangeren noch mu- ziek-specialiteit zijn, met het luisteren naar minder soort muziek worden doorgebracht, op die avonden heeft degene, die beter leeft, familiebezoek, studieuren, cluburen en tal van andere ver- 216

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 218