Barteljorisstraat 1900-1975 75 jaar middenstand Inleiding Sinds 1973 bestaat de Historische Werkgroep Haerlem, een groep van zeer actieve jongeren die zich bezig houdt met de geschiedenis van Haarlem. Eén van hun projecten was de reconstructie van de Barteljorisstraat anno 1900, die op de tentoonstelling „Groeten uit Haarlem" te zien was. De Barteljorisstraat is een min of meer willekeurige straat in het centrum die door zijn lengte overzichtelijk is en geheel uit winkels bestaat. Een gelukkige bijkomstigheid is de bekendheid die deze straat ook buiten onze stadsgrenzen geniet. Behalve door de aanwezigheid van enkele gerenommeerde zaken, komen we de straat tegen in het van ouds bekende Monopolyspel dat de mogelijkheid biedt zelfs hotels in deze straat te kopen. Maar ook in het buitenland is de Barteljorisstraat bekend. Ieder jaar bezoeken honderden Amerikanen op nummer 19 de horloge winkel van Ten Boom waar in de oorlogsjaren joden en vluchte lingen een schuilplaats vonden. Het onderzoek naar deze 75-jarige straatgeschiedenis heeft twee resultaten tot gevolg gehad. Allereerst een aanschouwelijk beeld aan de hand van tekeningen, foto's, rekeningen en voorwerpen op de tentoonstelling in de Vleeshal. Ten tweede dit artikel waarin het onderzoek van de Historische Werkgroep Haerlem werd vast gelegd. Hiervoor gaat onze dank uit naar allen die materiaal beschikbaar stelden, in documenten en interviews, zowel van de huidige mid denstanders als van oud-winkeliers of hun familie. Ook dank aan de winkeliersvereniging van de Barteljorisstraat, het Gemeentear chief, het Frans Halsmuseum en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem voor hun medewerking. Tenslotte gaat onze dank natuurlijk vooral uit naar de werkers, de leden van de Historische Werkgroep Haerlem, die zich meer dan 219

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 221