gevestigd. De overige huizen werden bewoond door mensen die meestal een verzorgende of bestuurlijke functie hadden zoals pre dikant, wethouder, onderwijzer, heel- of vroedmeester en com mies der stedelijke accijnzen. Andere beroepen die ook elders werden uitgeoefend, waren on dermeer lantaarnopsteker, muziekmeester, koetsier en aanspreker. In de jaren dertig van de 19de eeuw was er een duidelijke vooruit gang te bespeuren. Men was de crisis tijdens de regering van Napoleon te boven gekomen en het aantal bewoners van onze stad dat tot 17.000 was teruggelopen, nam weer gestaag toe. In 1837 werden de eerste gaslantaarns aangebracht en langzamerhand kreeg de Barteljorisstraat het aanzien van een voorname winkel straat. De woonhuizen die in winkels veranderd werden, waren namelijk vaak in het bezit geweest van hen die wat hoger op de maatschappelijke ladder stonden. Daardoor waren heel wat win kels van groot formaat en dus niet rendabel voor de kleine mid denstander. Er waren zelfs panden bij die uitkwamen in de Sme- destraat of in de Kromme Elleboogsteeg. In deze tijd werden er enkele zaken opgericht die we nog steeds in dezelfde straat aantreffen. Dat was in 1815 de slagerij van B.J. Rooijers, in 1833 de beddenfabriek en winkel in tapijten van I.C. Haan en in 1837 de klokkenwinkel van W. ten Boom. Nog ouder was de apotheek De Eenhoorn die echter in 1971 naar de Zijlweg werd verplaatst. Deze Hoogduitsche Apotheek werd in 1689 op gericht. De derde eigenaar, Georg Joachim Frederich Metz die in 1776 de zaak overnam, was de uitvinder van de vermaarde slijm- pillen die daar tot ver in de 19de eeuw werden verkocht. De in hout uitgesneden eenhoorn die daar vroeger boven de deur prijk te, hangt nu achter de toonbank aan de Zijlweg. Toen de uurwerkzaak van Ten Boom 100 jaar bestond, schreef de zoon van de oprichter een jubileumboekje met daarin zijn jeugd herinneringen uit de Barteljorisstraat. Hieruit proeven we iets van de sfeer zoals die zo'n 100 jaar geleden in de binnenstad heerste. De schrijver herinnert zich nog goed het grote woonhuis op de andere hoek van de Schoutensteeg. In de tuin er achter stonden grote appel- en perebomen. Ieder voorjaar klonk uit deze tuin en de andere in de omtrek het heerlijk gezang van de vogels. Behalve 221

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 223