risstraat, Koningstraat, Gierstraat om vervolgens richting Heem stede haar weg te vervolgen. Nu vergde deze langgerekte vorm van onze stad van haar bewoners een flinke wandeling als men zich naar het centrum of naar het noordelijk gelegen spoorwegsta tion wilde begeven. Vooral als men niet over een eigen équipage kon beschikken. Zo begon dan ook op 28 mei 1878 de exploitatie van de Haarlemsche Tramway Maatschappij, een paardentram wel te verstaan die men op verzoek kon laten stoppen. Na 1901 ontstonden vaste stopplaatsen en daarmee een gunstiger dienstre geling. Deze paardentram startte op het Stationsplein en eindigde via de Kruisweg, Barteljorisstraat, Grote Markt, Grote Houtstraat in de Haarlemmer Hout. Rond 1900 bestond deze verbinding uit 1742 meter enkel- en 562 meter dubbelspoor. Tijdens de grote bloemententoonstelling in 1911 voor het Paviljoen werden met deze paardentram bijna één miljoen reizigers vervoerd! Vooral door deze vorm van openbaar vervoer ontstond er een keten van winkelstraten die nu nog als een van de belangrijkste van Haarlem geldt. Door de komst van deze tram in de Barteljo risstraat werden in 1880 de stoepen onteigend waardoor onder meer de keukenuitbouw bij de Grote Markt verdween om plaats te maken voor de trottoirs. De paardentram kreeg een stopplaats bij de Schoutensteeg. Maar dat was nog niet genoeg. Als één der eerste straten vocht de Barteljorisstraat voor een nieuw wegdek. In de gemeenteraad werd op 31 mei 1911 een voorstel behandeld om een aantal stra ten van asfalt te voorzien. Een brief ondertekend door de fa. A. van der Laan, in manufacturen en damesmodes op nummer 13 t/m 17, ging vergezeld van 33 handtekeningen der bewoners en neringdoenden uit deze straat, naar de gemeenteraad. Zij gaven met verschuldigde eerbied te kennen dat zij tot hun grote verwon dering en teleurstelling hadden vernomen, „dat nog geen bepaald besluit is genomen tot het aanbrengen van beter plaveisel, asphalt in hunne straat, terwijl toch binnenkort een begin zal worden gemaakt met het leggen der rails voor de elektrische tram; 229

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 231