kenden ondervonden wel degelijk de ongunstige invloed in hun zaken door de zeer slechte bestrating. Gemakkelijk was het allemaal niet. In 1913 werd de Haarlemsche Tramway Maatschappij door de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij overgenomen. De oude rails van de paarden tram lagen er toen bijna 30 jaar en moesten vervangen worden. Voordat men hiermee kon beginnen, moesten eerst de onder grondse werkzaamheden verricht worden. Daarbij kwam nog dat een voorstel om voor de Barteljorisstraat een nieuwe rooilijn in te stellen, nog steeds niet afgehandeld was. In 1907 wilde Openbare Werken namelijk het gedeelte tussen de Schoutensteeg en de Zijlstraat verbreden tot ruim 10 meter omdat de breedte schommelde tussen de 7 en 9 meter. Gelukkig werd het voorstel nooit uitgevoerd, anders waren er zeker panden van bete kenis gesloopt, waaronder die van slagerij Rooijers. Ook het aanbrengen van de elektrische bovenleiding diende eerst nauwkeurig in tekening gebracht te worden alvorens de goedkeu ring werd afgegeven. Elektriciteit was in die tijd nog geheel nieuw. Pas in 1895 waren er in Nederland enkele elektrische centrales in gebruik, waaron der die in Rotterdam de enige was die van gemeentewege werd geëxploiteerd. Maar ook op dit gebied getuigde de Barteljoris straat van vooruitstrevendheid. In de Schoutensteeg op nummer 6, in een vroegere stal van Brinkmann, werd door de heer Heringa een der eerste blokcentrales in Nederland vervaardigd. Deze cen trale werd in 1899 in gebruik genomen en voorzag het huizenblok Grote Markt, Barteljorisstraat, Schoutensteeg, Smedestraat van elektriciteit. Pas in 1902 werd in Haarlem met de elektriciteitsle vering begonnen ten behoeve van de gasfabriek en een veertigtal installaties van de gemeente. Tal van centrales werden er ge bouwd en in 1913 werd er een nieuwe ten behoeve van de NZHTM in gebruik gesteld. Op 10 mei 1913 reed de nieuwe tram voor het eerst door de Barteljorisstraat, die nu voorzien was van een asfaltlaag. Nog een primeur voor de straat, ofschoon heel wat jaren later, was de sierbestrating. In 1975 werd ten behoeve van het winkelend publiek het verkeer uit de straat geweerd. Tal van problemen en 233

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 235