kon ook zijn eigen bloemen samenstellen waarvoor een bouwpak ket was samengesteld met knopjes, meeldraden, kelkblaadjes, kelkhuizen en stofstelen. Alles in originele en nette verpakking met Latijnse en Hollandse namen. Dauwdruppels en torren konden met lijm op de bloemen geplakt worden om het natuurlijke effect te verhogen. Ook plakdozen die al het nodige bevatten om zelf bloemkaartjes en portretlijstjes te vervaardigen, alsmede het be plakken van lampschermen en cache-pots. Speciale aandacht werd gevestigd op de zogenaamde Engelen standaard die in geen salon of boudoir mocht ontbreken. „Drie Engelen dragen eene Schaal, die met hoogst decoratieve, gracieus vallende, kunstig uit stof vervaardigde Varens in verschillende schakeeringen, benevens fijne Bloemen smaakvol gevuld is." Of sierlijke porseleinen engeltjes met een hoofdbedekking van een natuurlijke papaverknop en een Japans zonnescherm, in de ande re hand een vruchtkorfje dat ook van een papaverknop gemaakt is. Of een presse-papier. „Door sierlijke varens beschaduwd, omge ven van Bloemen en Bessen, ligt eene lieve Amorette in 't Woud en hoort aandachtig het gezang van een vogel aan. De Amorette is van Porselein, de vogel van Terracotta, den bodem van Boom schors, het overige kunstig van stof. Grootte 19X16 cm. Per stuk 2,25. Een sieraad op elke damesschrijftafel". Verder waren in de winkel verkrijgbaar kerstboomversieringen, balboekjes en menukaarten, alle mogelijke artikelen voor feesten en partijen, zoals maskers, neuzen, baarden, pruiken, knalbon bons, komische hoeden en petten, serpentines en confetti. Bloe menregen in pakken van een kilo en sneeuwballen met witte pa piersnippers gevuld voor de beroemde sneeuwtoer per dozijn. In 1917 begon men met de fabricage van speldjes die ten bate van een of ander liefdadig doel werden verkocht, bijvoorbeeld voor de „Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose". Omstreeks 1930 werden er zo'n 2V2 miljoen van deze speldjes vervaardigd. Tegen kerstmis legde men zich vooral toe op de fabricage van kunsthulst en mistletoe. Nadat in 1914 de heer Engelenberg was overleden, werd de zaak omgezet in een NV, waar de heer J.J. Machielse het daaropvol- 238

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 240