gende jaar directeur van werd. In een beschouwing over zijn zaak schrijft hij: „Met genoegen kan geconstateerd worden, dat ons bedrijf voor velen onmisbaar is geworden. Aan de uitmuntende kwaliteit van het geleverde is dit zeker voor een niet gering ge deelte toe te schrijven." Voordat we van diverse branches een beschrijving geven, nog even aandacht voor een zaak die we anders niet meer tegenkomen. In 1907 werd op nummer 9 het Gezondheidshuis van de heer Vosveld geopend met parfumerieën en verpleegartikelen. In het begin stonden vooral de parfumerieën centraal die door de eige naar ook op de kermis verkocht werden. Hij had zelfs een rozen- balsem uitgevonden, volgens het etiket van Prof. Dlevsov, wat heel indrukwekkend klonk maar wat niet meer dan zijn eigen naam in spiegelschrift was. In een apart kamertje verkocht hij de irrigatoren, vrouwenspuiten en gummiwaren. Volgens een adver tentie (1910) waren paskamers voor heren en dames disponibel. Verder was er verkrijgbaar: rechthouders om kinderverkrommin gen te voorkomen, breukbanden van kalfsleer met prima veren, buikgordels voor zwangerschap, hangbuiken, navelbreuken en los se nieren (links of rechts). Ook glenardgordels, bustehouders, kor setten, kniekappen, ijszakken, windkussens en specialiteitsgenees middelen. Zusters, liefdadige doeleinden en ziekenhuizen genoten nog apart het bekende „groote Rabat", al zij het ook door aan beveling. In 1923 werd de winkel door C.J. Bakker overgenomen totdat in 1926 W.G. Bannink er zijn kunsthandel in begon. Kleding Evenals nu bestond in 1900 het grootste percentage winkels in de Barteljorisstraat uit kleding- en stoffenzaken. Van de 21 leden van de Haarlemsche Kleedermaker-Patroonsvereeniging, opge richt 16 april 1912, waren er vlak na de oprichting 3 in de Bartel jorisstraat werkzaam, namelijk A.H. van der Steur Jr., Th.G. van Dusseldorp en Th. Weill. Adam Hermanus van der Steur Jr. was van 1880 tot 1904 werk zaam geweest als coupeur in een Haarlemse kleermakerij. In 1904 vestigde hij zich zelfstandig als Heeren- en Dames-Kleermakerij in het pand Barteljorisstraat 5, waar voorheen boterhandel Bluy- 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 241