loniën van Groningen en Drenthe, een huisindustrie uitgeoefend die vooral in de wintermaanden aan velen werk verschafte. Op weeframen vervaardigde men biezen matten die daarna naar Kampen werden vervoerd waar het centrum van de mattenhandel was. De mattenschippers uit Blokzijl deden hier hun inkopen en in het voorjaar zakten ze af naar Hilversum waar karpetten, even als deurmatjes, tafel- en kachelzeiltjes aan hun voorraad werden toegevoegd. Iedere mattenschipper had zijn eigen afzetgebied waarin hij zijn artikelen per kruiwagen langs de huizen te koop aanbood. Eén van deze mattenschippers was Kier Oosten uit Blokzijl die elk jaar als vaste ligplaats de Bakenessergracht had uitgekozen. In 1840 betrok hij daar een pakhuisje om van hieruit zijn klanten tot in Hillegom te bezoeken. Van zijn vier zoons voelde alleen Ba rend, die een ware koopmansgeest bezat, wat voor het zaakje van zijn vader. Hij was het ook die, ondanks de bezwaren van zijn vader, zorgde voor een pakhuis in de Anegang bij de Lange Veer- straat'en nog later in 1853 voor de opening van een winkel in dezelfde straat op nummer 24, dichtbij de Frankestraat. Enkele jaren voor het overlijden van Kier Oosten in 1869, stierf Barend's oudste broer door een cholera-epidemie. Zijn vrouw had net drie maanden daarvoor het leven geschonken aan Catharina Oosten, een meisje dat later nauw aan de zaak verbonden zou zijn. De weduwe en haar dochter werden liefdevol in de Anegang opgeno men. Toen Barend en zijn moeder de zaak voortzetten, werd met het oog op de aanwezigheid van een minderjarig kind door hen opgericht de Fa. Wed. Oosten en Zn. De voorraad werd uitgebreid en alles werd gedaan om de omzet te vergroten. Een grote klantenkring had de firma in de Haarlem mermeerpolder die in 1852 was drooggelegd. Vele zaken hadden in die tijd aan de boeren hun bloei te danken. Vele van hen kwamen met hun produkten naar Haarlem. Zo werd er in 1858 gestart met een wekelijkse kaas- en botermarkt op het Sleepershoofd aan het Spaarne, ter hoogte van de Waag. Deze plaats heette dan ook nog lang de Kaasmarkt, 's Woensdags kon men op de Oude Groenmarkt terecht waar veemarkt werd gehouden. De 245

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 247