Voor het vervoer van meubelen stapte men in 1925 van paard en wagen af en nam een Fordje in gebruik en in 1930 een Chevrolet vrachtauto. Op den duur waren de panden in de Anegang en Frankestraat toch te klein geworden en men keek dus uit naar een grotere ruimte. Die werd gevonden in de Barteljorisstraat. Het was het pand van de firma A. van der Laan, een zaak in manufacturen en damesmodes, in die tijd de meest chique zaak van de straat met een aparte tearoom voor de klanten. Van der Laan was in 1857 op nummer 13 en 15 begonnen en na de aankoop van 17 kon er in 1892 één grote zaak gebouwd worden. De firma Oosten liet het gehele pand verbouwen. Er verschenen grote etalages, zelfs in de Schoutensteeg, showrooms voor ameu blementen, glasgordijnen en tapijten. Een elektrische lift was aan gebracht ten dienste van de bezoekers. Op 16 oktober 1931 werd te midden van 126 bloemstukken de zaak feestelijk geopend. De verkoop ging met sprongen vooruit. Er verscheen een gordijn- atelien met elektrische naaimachines en in 1934 werd weer een nieuwe vrachtwagen aangeschaft, een „International" van een carrosseriefabriek uit Santpoort. Pas in 1941 legde Catharina Oosten op 75-jarige leeftijd haar taak als directrice neer. In 1933 werd het 100-jarig bestaan van de zaak gevierd waarbij de firma tot hofleverancier werd be noemd. Nu liggen er 135 jaren tussen het biezenmattenpakhuisje aan de Bakenessergracht en de winkel voor complete woninginrichting in de Barteljorisstraat. Over de firma I.C. Haan, nu een naamloze vennootschap, op nummer 39 en 41 is minder bekend. De zaak werd in ieder geval in 1833 opgericht door de uit Duitsland afkomstige J.C. Hahn die na de oorlog van Bismarck tegen Frankrijk (1870-1871) zich schaamde voor zijn afkomst en daarom zijn achternaam voortaan op zijn Nederlands schreef. Waarom de J in een I werd veran derd is nog een raadsel. In dezelfde tijd opende hij nog een zaak aan de Keizersgracht te Amsterdam. Zelf woonde hij aan de Nieu we Gracht in Haarlem. In 1890 werd de zaak overgenomen door 247

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 249