crisistijd aan personeel was overgebleven, bood de zaak een pla- teelherinneringsbord aan dat nog steeds boven de liftdeur op de begane grond hangt. Dat jaar werden de bekende holle ruiten geplaatst die door een Engelse firma waren vervaardigd. Een uniek beeld in Haarlem en een tegenhanger van de bolle ruiten van een ijzerwinkel in de Grote Houtstraat. Dat men zuinig op deze ruiten was, bleek wel op de eerste oorlogsdag in 1940 toen stalen bedden in de onder- bak van de etalage werden vastgemaakt tegen het inbreken. In 1939 nam de heer Blommers de zaak over. Momenteel wordt het bedrijf geleid door de heer Bossink en zijn zonen. Het accent ligt niet meer op de slaapkamer maar is verlegd naar de complete interieurverzorging en in tegenstelling tot de firma Oosten op klassieke leest geschoeid. In 1929 was er niet alleen een brand op de kapokzolder van Haan maar ruim een maand later ook aan de overkant. De krant gaf hiervan een ooggetuigeverslag. In de nacht, voorafgaande aan de eerste kerstdag 1929, rukten beide brandweerwagens uit die nog in de Smedestraat gestatio neerd waren. De meubelzaak van NV. „Het Centrum" in de Bar- teljorisstraat nummer 30 stond in lichterlaaie. De heer Braam, directeur van deze zaak, had tot diep in de nacht op de bovenver dieping aan zijn balans zitten werken. Toen hij bemerkte dat er brand was, stond de gehele benedenverdieping al in brand. Vol gens het Haarlems Dagblad van 25 december „was de politie reeds voor het perceel aanwezig en de opgeslotene wist van het balcon af haar aandacht te trekken. Een rechercheur had een touw bij zich, dit werd naar boven geworpen en de eigenaar van den zaak, die in hoe langer hoe benarder positie begon te verkeeren, wist het te grijpen en vast te maken aan het balcon. Daarna liet hij zich zakken en kwam, hoewel glijdend dicht langs de vuurhaard bene den zich, toch behouden op straat. Op dat oogenblik schoten de vlammen reeds door het trapgat naar boven." „Toen de zolder van perceel 30 brandde, sloeg het vuur over naar het aan de zuidzijde gelegen huis, dat van de firma Gebroeders Korstjens. Het dak daarvan brandde, doch door krachtig ingrijpen wist de brandweer erger te voorkomen. Ook het aan de noordzijde 249

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 251