lijfd, voelde de goedgeslaagde marskramer, bijgenaamd „Der schone Heinrich", er niets voor om te worden opgeroepen in het Pruisische leger en daarom vestigde hij zich in 1867 voorgoed te Haarlem. Eerst in de Schagchelstraat en daarna op nummer 20 in de Kruisstraat. Samen met zijn vrouw Catharina Kern, de enige verkoopster, dreven zij een winkel in parfumerieën, kinderspeel goed, toiletartikelen en snuisterijen. Daar op den duur de nadruk steeds meer op kristal en porselein viel, moest er naar een groter pand uitgekeken worden. In 1872 werd de zaak verplaatst naar de Barteljorisstraat 22 en in 1893 werd het belendende perceel 24 ook aangekocht. Op nummer 22 was de afdeling luxe-artikelen, op 24 de huishoudelijke afdeling. Een deur verbond de beide zaken met elkaar. In 1893 overleed Heinrich Lamp en zijn twee zoons Heinrich en Johann zetten de zaak van hun vader voort. Heinrich als het zakelijk brein en Johann als de administrateur, die zijn opleiding in de winkel van Sinkel te Amsterdam had genoten. Hun magazijn van galanterieën, kramerijen, verlakte goederen, kinderspeelgoed, kristal en porselein genoot niet alleen in Haarlem grote bekend heid maar ook ver buiten de landsgrenzen. Behalve de Bloemen- daalse adel, bestelden gravin Sarah Harrach en prinses Von Croy, de burgemeester van Buitenzorg en de gouverneur van Suriname hun koppen en schotels bij de gebroeders Lamp. Speciale prijslijs ten werden vervaardigd voor de Maleise en Indische klantenkring waarbij een breukloze verpakking werd gegarandeerd. Een chique zaak dus. Het kwam dan ook meer dan eens voor dat een koets met freule voor de winkel stopte en dat Heinrich Lamp werd verzocht de verlangens van mevrouw op de stoep ten toon te stellen zodat zij vanuit haar koets een keuze kon maken. In 1896 werd de vennootschap H. J. Lamp opgericht met als doel de handel en winkelnering in allerlei voorwerpen van smaak, kunst en huishoudelijk gebruik. De zaken gingen zo voortreffelijk dat in 1905 nummer 18 in de straat kon worden aangekocht waar de Christelijke School voor de Werkende Stand was gevestigd. Architect Jacob van den Ban kreeg de opdracht voor de nieuw te bouwen winkel. Een gedeelte van de school werd voor magazijn- 252

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 254