ruimte gehandhaafd, en de voormalige speelplaats werd een heer lijke tuin. Op de bovenste verdieping kwamen twee woonhuizen waarin het gezin van Heinrich met 8 kinderen en dat van Johann met 3 kinderen waren gehuisvest. In 1906 kon nummer 18 feestelijk geopend worden. Het resultaat was een visitekaartje voor de straat. Het was de eerste zaak in Haarlem met centrale verwarming, een elektrische lift en een toi let voor de bezoekers. De zaak had zeven afdelingen, namelijk emailartikelen, houtwaren, borstelwerk en schoonmaakartikelen, porselein en aardewerk, glaswerk, lampen en bestek. Dat andermans voorspoed bij de concurrentie ook averechts kon werken, bleek in datzelfde jaar toen het lasterpraatje opdook dat de firma Lamp circulaires onder haar katholieke klanten zou ver spreiden om hen te verzoeken alleen bij katholieken te kopen. Ondanks een beloning van 1000 gulden voor de ontdekking van de verspreider van dit praatje, gelukte het niet deze op te sporen. Een hond die voor 200 gulden in een etalage vernielde en een stelling met serviesgoed ter waarde van 1000 gulden die omviel, waren verder de enige tegenslagen. Er werd hard gewerkt door beide broers. Heinrich reisde geregeld naar Engeland om artikelen zoals Wedgwood te kopen en Johann bezocht tweemaal per jaar de Leipziger en Frankfurter Messe. Beiden zaten in vele organisaties, onder meer van de Eerste Ne- derlandsche Winkelweek, die hier in 1911 werd gehouden. In 1910 vond voor Paviljoen Welgelegen in de Haarlemmer Hout de grote Nationale Bloemententoonstelling plaats. Als één van de weinige zaken hadden de gebroeders Lamp een stand op het ten toonstellingsterrein waar zij speciale vazen en bloembakjes te koop aanboden. Dit was zo'n fraai en gewild artikel dat er zelfs een zending geleverd werd aan de Koningin en aan de president van de Verenigde Staten, Roosevelt. De Eerste Wereldoorlog legde de zaak echter lam omdat de mees te artikelen geïmporteerd werden, waarvoor Lamp vaak de alleen verkoop had, zoals ook later de merken Wedgwood, Rosenthal, Baccara, de Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek „De Porce- 253

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 255