leyne Fles" en kristal van Val-St. Lambert en de Koninklijke Nederlandse Glasfabriek. In 1917 werd het gouden jubileumfeest dan ook niet zo uitbundig gevierd als anders het geval zou zijn geweest. In 1923 waren er weer een Heinrich en Johan aan de zaak ver bonden. Dit keer Johan met één n want na de oorlog was men op die tweede niet meer zo gesteld. Het waren de twee kleinzoons van de oprichter. Johan stierf in 1958 en zijn plaats werd ingeno men door Paul Lamp die er nog steeds de scepter zwaait. Onder zijn leiding ontstond Lamp 2000 in het jasje van 1906, met 55 man personeel. Zijn oom Heinrich Lamp trok zich enige jaren geleden terug, nadat de Alkmaarse firma Van der Meer zijn aan delen had overgenomen. In oktober 1968 werd het honderdjarig bestaan van de zaak ge vierd. Het predikaat Koninklijke werd bij die gelegenheid door H.M. de Koningin bij monde van wethouder Van Liemt verstrekt. Tot voor kort was er nog een Lamp in de straat die echter ver huisde naar het winkelcentrum te Schalkwijk: Constant Lamp in herenmodes. De zaak bevond zich op nummer 24. Toen Heinrich en Johann dit pand in 1906 verlieten, begon hun broer Jacques er een zaak in herenmode-artikelen. Na een korte onderbreking in de dertiger jaren werd de winkel door zijn zoon Constant Lamp voortgezet. Hoewel op kleinere schaal is de Barteljorisstraat nog enkele zaken rijk geweest die huishoudelijke en/of luxe-artikelen verkochten. Bijvoorbeeld van 1931-1970 op nummer 30 „Au goüt artistique", opgericht door Oscar Silverberg, vooral met kunstnijverheidsarti- kelen, opgevolgd door „Bongo" die zich toelegde op uitheemse artikelen, zoals aardewerk, sieraden en de laatste jaren kleding uit India. In 1975 werd de zaak opgeheven waarvoor de kousenboe tiek Stemm in de plaats kwam. Op nummer 1 was van 1943-1953 het handelshuis Hovera geves tigd van Van Bockhove, een winkel in huishoudelijke artikelen, porselein en aardewerk, opgevolgd door de firma Zadelhoff met antiquiteiten, glaswerk, souvenirs en galanterieën. Toen de twee- 255

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 257