van de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied waarbij joden uit het bedrijfsleven verwijderd moesten worden, werden bewindvoerders (Verwaltungstreuhander) aangesteld die gerechtigd waren tot alle handelingen die uit het beheer van de onderneming voortvloeiden. Het waren vaak in Amsterdam woon achtige, in Duitsland geboren personen die plotseling het beheer kregen over bedrijven waarvan de eigenaars in Duitse concentra tiekampen vertoefden. De „Niederl'andische Aktiengesellschaft für Abwicklung von Unternehmungen" in Den Haag werd aange steld om bovengenoemde ondernemingen te ontvreemden. Zo kreeg een zekere Braun de leiding van Kan, Menke van de NV. Nederlandse Japonstoffenhandel, voorheen L. Mündheim, Glas van de kousen- en manufacturenhandel Jako Tricot, Taube van de bontzaak Weill, enz., enz. Na de bevrijding gaf de Nederlandse regering een verklaring uit waarbij deze verordening geacht moest worden nimmermeer van kracht te zijn. In 1949 opende Kan een filiaal op Aruba. Momenteel zijn er 10 zaken bijgekomen die men verspreid over de Antillen aantreft. De winkels zijn vooral toegespitst op het toerisme. Daar de oude mevrouw Kan ook op Aruba woont, zijn de Nederlandse filialen in Haarlem, Amsterdam en Den Haag in andere handen overge gaan, maar worden nog onder dezelfde naam voortgezet, al was het alleen maar om de bekende slagzin „Wat Kan kan, kan Kan alleen". In Haarlem is dat de heer Elion die al vanaf 1947 aan de zaak verbonden is. Hij is het ook die de Amerikaanse toeristen een boeiende verklaring van de straatnaam weet te geven. Hij vertelt hun dat er vroeger een man in de straat woonde die Joris heette. Hij was nogal een vechtersbaas vooral wanneer hij teveel gedron ken had. Dan waren er vaak grote vechtpartijen op straat. Van daar dat hij de bijnaam kreeg van Battling Joris. That's how. Aan de overkant op nummer 1 was vanaf 1956-1958 de Haarlem se Uurwerkhandel gevestigd, afkomstig van de Jansweg. Deze zaak werd later overgenomen door de firma F.J. Driessen. Op de 261

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 263