gezellige winkel met stopflessen, blank-geschuurde trommels voor het gebak, koektrommels, een hangbalans als weegschaal en fles sen met kandeel, bruidstranen, orgeade en mee. Ook de likeuren ontbraken niet. De stopflessen waren gevuld met ulevellen, muis jes, anijstabletten en musketballen. Amandelstrikken, moscovi- sche tulbanden en open vruchtentaarten waren het meest gevraag de gebak. En niemand verliet de kermis zonder een bontversierde kermiskoek met opschriften zoals: Ach lieve meid zeg toch ja, anders ga ik naar Amerika. Koekjes waren er in alle soorten: Rode letters, Haarlemmer Hal letjes, Arnhemse Meisjes, Janhagel en Heiligmakers. Toen Kuipers in 1884 de zaak overnam, hadden de winkels al een ander aanzien gekregen. Door de opkomst van de fabrieken was men ook verpakt materiaal gaan verkopen. In die tijd deed choco lade zijn intrede door de Zwitserse fabrieken zoals Suchard, Vi- nay en Cailler. De onverpakte repen van 3 en 5 cent, hoofdzake lijk van Bensdorp, waren erg in trek. De cacaopoeder van Van Houten, Blooker en Droste vervingen de oude cacaokoekjes. Veertig gebakjes kocht men toen nog voor 1 gulden. Andere koekjes kregen naast de bestaande hun burgerrechten, zoals Wees- permoppen, Bitterkoekjes en Victoriastrengels. Zoals nu nog het geval is, leverde Kuipers toen al diners en schotels voor bruiloften en partijen. Na 1900 ontwikkelden de fabrieken zoals Droste en Ringers zich in sneltreinvaart. Er werd steeds meer zorg en aandacht besteed aan verpakkingen. Er verschenen vruchten in blik en slagroom werd een dagelijks gebruikt artikel. Ook de winkel werd gewij zigd, elektrisch verlicht en ingericht met vitrines en bonbonkas- ten. Ondanks alles bleven de prijzen haast ongewijzigd, koekjes van 8, 10 en 12 cent per ons, gebakjes van 3 en 5 cent per stuk. In 1915 nam zijn zoon de zaak aan de Oude Groenmarkt over. Ferdinand Kuipers had ervaring opgedaan in de beste banketbak kerijen in binnen- en buitenland, onder andere als kok in Hotel Majestic te Parijs en als chocolatier in Lyons Corner-House te Londen. Hij nam de zaak in een moeilijke tijd over. Naderhand schreef hij 264

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 266