De tegenwoordige eigenaar, de heer Kales, volgde zijn vader op die als zetbaas bij de heer Stam in de slagerij stond. Niet alleen de slagerij is oud maar ook de recepten die in 1896 te boek werden gesteld toen Rooijers zich uit de zaak terugtrok, zoals van „Haagsche Leverworst, Tongeworst, Frankforterworst, Cervelaatworst, Schildsoep, Rolpens, Bloedworst, Truffellever worst en Plokworst". Behalve een middel om vlekken uit marmer te verwijderen, tref fen we er ook een medicijn tegen kiespijn in aan, wat we u niet willen onthouden. Tinctuur van mirre, kina en lepelblad met een paar druppels carbolzuur. Twintig cent zonder flesje. Ook nu nog worden de recepten uit Rooijers' tijd gebruikt waar van de volgende advertentie getuigt. „Het recept voor leverworst door Rooijers in 1815 gevonden, wordt door zijn opvolgers nog altijd nauwkeurig toegepast. Er is geen beter recept. Het berust hoofdzakelijk op het eenvoudige idee, dat men levers van varkens en kalveren nodig heeft om leverworst te maken" 1952). Tenslotte de groenteboer J. Busé op nummer 1 wiens zaak in 1913 werd overgenomen en voortgezet door Tanis in de Smede- straat, een groentezaak die daar nog te vinden is. Dat er ook wel wat anders dan groente en fruit werd verkocht, blijkt uit een advertentie uit 1910 waarin de Wed. Busé het beste adres voor gekookte paling is. Een melkboer is de straat nooit rijk geweest ofschoon er wel zuivelprodukten werden verkocht. Tot 1913 trof men er de zoge naamde boterhandels in aan, ondermeer v,an Bluysen, mejuffrouw De Loor en De Gruyter. P. de Gruyter Zoon had tot 1912 een boterhandel op nummer 7 en verhuisde dat jaar naar nummer 40 waar zijn assortiment levensmiddelen drastisch werd uitgebreid. Pas 60 jaar later werd deze zaak gesloten. Gelukkig is de nieuwe eigenaar zuinig met het interieur omgesprongen zodat de prachti ge tegeltableaus, zo typerend voor de De Gruyterzaken, nog be wonderd kunnen worden. Ook de schappen voor koffie, thee en suiker zijn er nog, ofschoon nu gevuld met t-shirts en spijkerbroe ken. Aan het begin van deze eeuw verkocht G. Posch er koek- en 268

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 270