al ruim 55 jaar dezelfde nering uitgeoefend onder namen zoals Café Metz, Irene, La Bohème en Bar Oui Oui. Waar nu de bontzaak van Edward Nijman is gevestigd, was in de twintiger jaren tot 1934 de Lunchroom Mascotte van Stoeken en Donraadt. De eigenaar was de Heinekenbrouwerij die het van 1934 tot 1937 aan de heer Klauwers verhuurde. Hij doopte de naam van zijn zaak om in „Neutraal" en gaf hiermee duidelijk te kennen geen aanhanger van het opkomend nationaalsocialisme te zijn. Het was om velerlei redenen een moeilijke tijd om zo'n zaak te beginnen, onder andere door de crisis, de concurrentie en de strenge drankwet. Het merendeel van zijn klanten bestond uit jeugdige partnerzoekers en 's maandags vooral de mensen van de bollenbeurs in het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Klauwers maak te zelf reclame en deelde zijn strooibiljetten ter plaatse uit. Ook bij de Ripperdakazerne bij het afzwaaien van de soldaten. Het eerste biertje was vodr hen dan gratis. Coca Cola kwam er in die tijd net in. De toenmalige eigenaar herinnert zich nog goed de vertegenwoordiger die een krat Cola cadeau gaf om het publiek er mee kennis te laten maken. Maar niemand was er weg van en de flesjes bleven vaak maar half leeg gedronken. Na enige tijd kwam hij terug met 2 gratis kratten en 48 glazen, met het verzoek het weer eens te proberen. De aanhou der heeft gewonnen. Bier bleef de meest favoriete drank, toen nog 20 cent per glas. Soms dronk men door de voorraad heen zodat er snel met de taxi een nieuw vaatje bij de grossier op de Gedempte Oude Gracht gehaald moest worden. De kelners leefden alleen van de fooien en toch werd er nog gevochten om zo'n baantje, 's Zondags had men als het druk was een omzet van ongeveer 200 gulden, 's zaterdags zo'n 100 gulden. Door de week was het heel wat moeilijker, dan moest men bij slecht weer al blij zijn met een tientje per dag. Behalve koffie, bier, belegde broodjes en uitsmijters werd er gé- zorgd voor levende muziek, tot zesmansorkesten toe. Voor elk soort muziek werd bovendien de zaak aangepast en omgetoverd in 270

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 272