iets Beiers, Turks of Russisch. Zo'n Russische band bijvoorbeeld, onder leiding van Gustav Lautmann, speelde voor 15 gulden in de week plus kost en inwoning. Men was verplicht op een vlonder of verhoging in de zaak te spelen. Op den duur was er echter niet meer tegen zaken zoals Klausner op de Grote Markt te concurreren. Daarbij kwam nog dat er een drankwet was die zeer stipt nageleefd diende te worden en die op de meest onmogelijke tijden door speciale rechercheurs werd ge controleerd. In een zaak met muziek mocht er door het publiek niet meegezongen worden, ook niet gefloten of geneuried. Door dat de buren meenden geluidsoverlast te hebben, werd de muziek- vergunning ingetrokken en Klauwers was genoodzaakt zijn zaak te sluiten. Niet alleen de drankwet zat hem op de hielen maar ook een leger ratten dat het bij de buren zoals De Gruyter en Rooijers naar hun zin had. Ze verschenen op de meest-ongelegen momen ten, ze knaagden de bierleidingen kapot, stalen koek en koffie melk en sleepten de kindergarderobe uit de bovengelegen woning naar hun nest. Reizen Een zaak die niet alleen nieuw was voor de Barteljorisstraat maar ook voor Haarlem, was het reisbureau van Lissone-Lindeman dat zich in 1931 op nummer 3 vestigde. Al was in die tijd vakantie nog geen artikel dat voor iedereen was weggelegd, iets nieuws was een reisbureau toch niet. Al in 1876 verzorgde Jac. P. Lissone uit Amsterdam, die als expediteur een wekelijkse bodedienst op Èngeland had, een reisje van een week naar Londen. De deelnemers waren zo enthousiast dat zij in een advertentie in de kranten hun erkentelijkheid betuig den aan de heer Lissone. Het eerste reisbureau op het Europese continent was hiermee een feit. Het reisbureau nam in omvang en populariteit geleidelijk toe. Er werden reizen gemaakt naar het eiland Wight, de Schotse Hooglanden, naar Rusland en Amerika. In de Oprechte Haarlemsche Courant van 1900 werd al druk geadverteerd met deze reizen. Onder andere op 16 april naar de Franse Rivièra en Noord-Italië (23 dagen) en op 1 mei de laatste 272

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 274