Oversteegen woonde daar op de Slaperdijk, tegen Santpoort. De vader van George, Pieter Wilhelm, was borstelmaker en fervent anarchist. Oversteegen jr. volgde de lagere school in Velsen en daarna de „vervolgcursus". Net als zijn vader was hij grotendeels autodidact: in huize Oversteegen werd veel gelezen, Schopenhauer en Nietzsche, Marx en Domela Nieuwenhuis. Vader en zoon Oversteegen richtten in 1927 met een aantal geest verwanten, zoals C. Bonnet uit Hilversum, de ASP op om deel te nemen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten. De ASP verwierf toen bijna een zetel. Een echte partij-organisatie was er niet: de ASP was meer een groepje rondom de familie Oversteegen. De Stadseditie van de Oprechte Haarlemsche Courant noemt George Oversteegen pen ningmeester van de ASP en „een bekende persoonlijkheid in de anarchistische beweging". In de verkiezingscampagne van de ASP valt vooral het humoristi sche element op. Het optreden van de „zingende candidaten" verklaart Oversteegens succes voor een deel. Op een openbare vergadering in het Brongebouw (op de plaats van het tegenwoor dige Sportfondsenbad) merkte Bonnet weliswaar op dat „het doel van de partij geen lolletje is", maar Oversteegens optreden, waar bij hij „propagandistische liederen, die tevens humoristisch wa ren' zong, was ongetwijfeld de grootste trekpleister voor het tal rijke publiek. Een succesnummer, geschreven door Oversteegen, was het lied „Weg met de stemdwang". Eén couplet gaat als volgt: In ons geliefde vaderland job hei die job hei da daar is een mooie wet, nou die helpt je uit de brand. Je bent verplicht te stemmen! Doe je 't niet, de bajes die staat open la lala lalalala je gaat erin, subiet. Als protest tegen deze stemdwangdaad daarom ook een zetel voor onze kandidaat. 290

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 292